Maďarská prokuratúra podozrieva dvoch cudzincov z financovania terorizmu

Maďarský generálny prokurátor nariadil vyšetrovanie prípadu dvoch žiadateľov o azyl, ktorí sú podozriví z trestného činu financovania terorizmu.

09.03.2018 12:56
plot, Maďarsko Foto: ,
Plot na maďarsko-srbskej hranici v meste Asotthalom.
debata

Prokuratúra Čongrádskej župy iniciovala vzatie cudzincov do vyšetrovacej väzby, informoval agentúru MTI hovorca prokuratúry Ferenc Szanka.

Muž a žena požiadali o azyl v tranzitnej zóne juhomaďarského pohraničného mesta Röszke. O tom, či budú vzatí do väzby, má vyšetrovací sudca segedínskeho okresného súdu rozhodnúť ešte počas piatka (9.3.), dodal Szanka.

Podľa jeho slov je dôvodom toho, že vyšetrovanie prípadu nariadil generálny prokurátor, skutočnosť, že nejde o občanov Maďarska a že trestný čin sa uskutočnil mimo územia Maďarska.

Dvojica sa v rokoch 2009 a 2010 dobrovoľne pripojila k organizácii, ktorá v zmysle medzinárodných zmlúv a dohôd bola kvalifikovaná ako teroristická. Obaja potom v období rokov 2010–14 vykonávali logistickú činnosť v Iraku, absolvovali vojenský výcvik a podporovali aj rôzne ďalšie činnosti teroristickej organizácie, spresnil hovorca dôvodné podozrenie.

debata chyba
Viac na túto tému: #Maďarsko #cudzinci