Do Donbasu prišlo 100 ruských ostreľovačov, tvrdí šéf vojensko-civilnej správy

Približne 100 ruských ostreľovačov prišlo za posledný mesiac na územie separatistov v Donbase, uviedol v sobotu pre televíziu 112 Ukrajina predseda prokyjevskej vojensko-civilnej správy Doneckej oblasti Pavlo Žebrivskyj.

11.03.2018 10:16
debata (38)

Podľa jeho slov pozdĺž kontaktnej línie nedochádza k väčším prípadom ostreľovania zo zbraní, ktoré sú zakázané minskými dohodami. Ale za posledný mesiac dorazilo na územie samozvanej Doneckej ľudovej republiky (DĽR) a Luhanskej ľudovej republiky (LĽR) približne 100 ruských ostreľovačov, ktorí tam strieľajú a učia to aj miestnych „orkov“, dodal Žebrivskyj.

Od spustenia protiteroristickej operácie (ATO) na východe Ukrajiny v apríli 2014 bolo dosiaľ zabitých 2378 ukrajinských vojakov, uviedla agentúra Ukrinform. Poznamenala, že na východe Ukrajiny vstúpilo 5. marca 2018 do platnosti nové prímerie medzi separatistami a vládnymi jednotkami. Ukrajinské ministerstvo obrany však v sobotu informovalo, že od vyhlásenia prímeria zahynuli v dôsledku nepriateľských akcií už traja vojaci, ten posledný v piatok.

Prímerie koordinujú účastníci trilaterálnej kontaktnej skupiny pre urovnanie konfliktu v Donbase. Ide v poradí o 18. pokus ukončiť boje pozdĺž kontaktnej línie od začiatku konfliktu v Donbase. Zatiaľ najúspešnejším bolo prímerie v roku 2016. Streľba nebola vtedy hlásená celých šesť týždňov. Tzv. žatevné, školské a novoročné prímeria z roku 2017, ktoré mali byť časovo neobmedzené, nemali významný úspech.

38 debata chyba