Putin dal pred olympiádou v Soči súhlas so zostrelením lietadla

Ruský prezident Vladimir Putin schválil v roku 2014 plán na zostrelenie údajne uneseného osobného lietadla.

12.03.2018 14:26
Putin Soči 2014 Foto: ,
Ruský prezident Vladimir Putin (tretí sprava) na záverečnom ceremoniáli ZOH 2014 v Soči.
debata (75)

Ruská hlava štátu to uviedla v dokumente, ktorý v nedeľu večer odvysielala štátna televízia. Daný plán sa týkal lietadla, ktoré začiatkom februára toho roku letelo z ukrajinského Charkova do tureckého Istanbulu.

Štyridsaťpäťročný ukrajinský muž sa ho údajne pokúsil uniesť a požadoval, aby s ním leteli do Soči, kde sa v tom čase začínali zimné olympijské hry. Pilot stroja patriaceho tureckej spoločnosti Pegasus Airlines však Artema Kozlova, ktorý bol opitý a nepravdivo tvrdil, že má so sebou bombu, oklamal a bezpečne pristál v Istanbule. Kozlova vlani v Turecku odsúdili na 9,5 roka za mrežami.

Putin sa v dokumente vyjadril, že ho o situácii informoval šéf ruskej spravodajskej služby FSB Alexander Bortnikov, ktorý mu zavolal, keď s ďalšími predstaviteľmi cestoval na otvárací ceremoniál do Soči.

O tom, čo sa dozvedel vraj prezident nikomu nič nepovedal. Putin vysvetlil, že boli pripravení lietadlo so 110 pasažiermi na palube zostreliť a dodal, že zostreleniu dal zelenú len v najhoršom prípade. Následne uviedol, že mu Bortnikov o niekoľko minút neskôr zavolal a povedal mu, že incident v lietadle bol len planý poplach.

75 debata chyba
Viac na túto tému: #lietadlo #Vladimir Putin #Soči 2014