Vo štvrtok to uviedla turecká tlačová agentúra Anadolu s odvolaním sa na humanitárnu organizáciu Sýrska civilná obrana, nazývanú aj Biele prilby.
K útoku došlo v neskorých večerných hodinách v dedine Hammúríja vo východnej Ghúte, napísali na svojom účte na sociálnej sieti Biele prilby. Plyn podľa nich zasiahol mnoho žien a detí, ale ich počet ani zdravotný stav nie je zatiaľ známy, keďže intenzívne útoky režimu a jeho podporovateľov stále trvajú a cesty sú uzavreté.
Asadove sily 12. marca rozdelili východnú Ghútu na tri oblasti, aby mohli dobyť spomínanú južnú obec Hammúríja, kde podnikali útoky – vrátane útokov jedovatým chlórom – na civilné časti.
Napriek februárovej rezolúcii Bezpečnostnej rady OSN o prímerí v Sýrii začal režim a jeho spojenci 3. marca veľkú pozemnú operáciu, podporovanú ruskými vzdušnými silami, ktorej cieľom je definitívne dobytie východnej Ghúty. Tú ovládajú protivládni povstalci. Rada 24. februára jednomyseľne prijala rezolúciu č. 2401, ktorá žiadala mesačné prímerie v Sýrii – predovšetkým vo východnej Ghúte -, aby sa umožnilo doručenie núdzovej humanitárnej pomoci.O tri dni oznámilo Rusko svoju vlastnú iniciatívu o prímerí, ktorá žiadala každodenné päťhodinové „humanitárne prestávky“ v bojoch vo východnej Ghúte.
Východná Ghúta, kde žije približne 400.000 ľudí, je silami režimu obliehaná už päť rokov. Režim však v posledných mesiacoch obliehanie pritvrdzuje, čím bráni doručovaniu zúfalo potrebnej humanitárnej pomoci a tisíce tamojších obyvateľov zostáva bez naliehavej lekárskej starostlivosti.
Vyšetrovacia komisia OSN zverejnila minulý týždeň správu, v ktorej obvinila Asadov režim z páchania vojnových zločinov vo východnej Ghúte, vrátane používania chemických zbraní proti civilistom, spôsobovania masového hladomoru a bránenia evakuácií chorých i ranených ľudí, pripomenula agentúra Anadolu.