Orbánov Fidesz podporili pochodom tisíce Maďarov, prišli aj Poliaci

Tisíce Maďarov zo všetkých kútov krajiny, ale aj vyše 1000 Poliakov sa zúčastnili v Budapešti vo štvrtok v deň štátneho sviatku vypuknutia protihabsburskej revolúcie z rokov 1848-49 na tzv. Pochode mieru. Cieľom tejto iniciatívy, ktorá vznikla v roku 2012, je vyjadriť podporu vláde premiéra Viktora Orbána.

15.03.2018 14:37
Maďarsko, pochod, Fidesz Foto: ,
Pochodujúci ľudia, ktorí podporujú Orbánovu stranu Fidesz.
debata (6)

V poradí už šiesty pochod zorganizovalo združenie Fórum občianskeho zomknutia (CÖF). Predseda a jeden zo zakladateľov CÖF László Csizmadia vyhlásil, že Brusel sa pokúša opäť urobiť z Maďarska a Poľska kolónie, a preto má toto maďarsko-poľské zomknutie veľký význam.

Podľa Csizmadiu je Pochod mieru upozornením pre Európu. „Občianska sféra musí pracovať na tom, aby bol v centrále Európskej únie vypočutý aj hlas tých, ktorých názor doposiaľ nevypočuli,“ dodal.

Pochod v Budapešti.

Pochod v Budapešti počas osláv vypuknutia protihabsburského povstania.

Fotogaléria
Pochodujúci po moste Margaret bridge v Budapešti.
Pochod v Budapešti.
+2Pochod počas osláv vypuknutia protihabsburskej...

Poľský premiér Mateusz Morawiecki napísal list Poliakom, ktorí pricestovali do maďarského hlavného mesta. Povzbudil ich k tomu, aby ich občiansky hlas zaznel tak hlasno, aby ho bolo počuť aj v Bruseli.

Účastníci pochodu, ktorých je podľa organizátorov vyše 100 000, smerovali na Kossuthovo námestie, kde prednesie prejav predseda vlády Orbán.

V okolí námestia, na ktorom je aj budova parlamentu, je v pohotovosti množstvo policajtov s desiatkami vozidiel.

6 debata chyba
Viac na túto tému: #Poliaci #Maďari #Viktor Orbán #Fidesz #štátny sviatok