Babišovo hnutie ANO bude o vláde rokovať exkluzívne s ČSSD

Žiadne prekvapenie neprinieslo štvrtkové stretnutie lídrov hnutia ANO a Občianskej demokratickej strany (ODS) - premiéra v demisii Andreja Babiša a Petra Fialu.

15.03.2018 18:04, aktualizované: 19:18
debata (1)

Hnutie ANO českého premiéra v demisii Andreja Babiša bude až do 10. apríla rokovať o vláde exkluzívne len s Českou stranou sociálnodemokra­tickou (ČSSD). Po sérii rokovaní to vo štvrtok podľa spravodajskej televízie ČT24 uviedol šéf hnutia Andrej Babiš.

„Rokujeme o menšinovej koaličnej vláde ANO s ČSSD a podporou KSČM. Teraz rokujeme exkluzívne s ČSSD a čakáme na rozhodnutie ich zjazdu, prípadne ich vnútrostranícke referendum,“ povedal Babiš.

„Hnutie ANO dnes konečne jasne povedalo, aké vládne usporiadanie preferuje. Naši experti sú teraz pripravení intenzívne rokovať o podobe možnej koaličnej dohody. Naďalej ale platí, že ju budú musieť schváliť všetci členovia strany v referende,“ uviedol na Twitteri v reakcii na možnú vládnu spoluprácu s ANO predseda ČSSD Jiří Hamáček.

Občianski demokrati dali Babišovi ‚košom‘

ODS podľa Fialových slov naďalej odmieta vládnu spoluprácu s Babišovým hnutím a chce byť alternatívou k ANO spolupracujúcemu s českomoravskými komunistami z KSČM a Okamurovým hnutím Sloboda a priama demokracia (SPD).

Fiala, ktorý poukázal na rokovania ANO a KSČM, ako aj na spoluprácu spomínaných troch subjektov pri hlasovaniach, informoval, že výzva, aby ODS podporila Babišov vládny kabinet, na stretnutí ani nezaznela. Osobne nemá ani jasno, či Babiš má nejaký plán, koncepciu pri zostavovaní vlády.

Aj keď sa líder ODS pred ďalšími rokovaniami s ANO neuzatvára, podľa vlastných slov nevidí na ne v súčasnosti konkrétny dôvod.

Hnutie ANO absolvovalo vo štvrtok rokovania aj s KSČM a SPD.

Líder KSČM Vojtěch Filip po rozhovoroch uviedol, že sa podarilo nájsť zhodu v asi 80 percentách otázok, avšak v zahraničnej a bezpečnostnej politike nie. Preto sa komunisti nechystajú do vlády a chcú rokovať iba o jej tolerancii.

Predseda SPD Tomio Okamura po rokovaniach s Babišovým hnutím konštatoval, že vláda na základe odbornosti by mohla vzniknúť rýchlo, umožňuje to podľa jeho názoru dosiahnutá miera programovej zhody. Všetko záleží teraz na hnutí ANO, poznamenal, i keď pripustil, že jestvujú odlišnosti v postojoch, avšak tie sú riešiteľné. Možnosť podpory koalície ANO a ČSSD zo strany SPD však Okamura vylúčil, pretože by v nej nevidel garanciu stabilnej politiky v záujme ČR.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #Česko #ODS #Andrej Babiš #ČSSD #ANO #KSČM #Tomio Okamura #zostavovanie koalície
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy