Ženy v Poľsku protestujú proti plánovanému sprísneniu interrupčných zákonov

18.03.2018 19:30

Reagovali tak na vyhlásenie, v ktorom cirkev vyzvala zákonodarcov na úplný zákaz potratov.

Ženy po celom Poľsku protestujú pred sídlami biskupov po tom, ako rímskokatolícka cirkev vyzvala vládu na zákaz interrupcií.

Asi 400 protestujúcich sa v nedeľu stretlo vo Varšave pred sídlom arcibiskupa s drôtenými ramienkami, ktoré sú symbolom ilegálnych potratov. Kričali heslá ako „Nič o nás nie je bez nás!“ alebo „Zachráňte ženy!“

Reagovali tak na minulotýždňové vyhlásenie diecézy, v ktorom cirkev vyzvala zákonodarcov na úplný zákaz potratov. Poľská konzervatívna vláda pritom podporuje snahy o sprísnenie interrupčných zákonov a tiež zákaz potratov chorých alebo deformovaných plodov. Takýto návrh z dielne protipotratovej skupiny by mal v nadchádzajúcom týždni prerokovať parlamentný výbor.

Poľsko v súčasnosti povoľuje potraty v prípade, že je ohrozený život alebo zdravie ženy, ak je tehotenstvo dôsledkom znásilnenia či incestu alebo je plod nevyliečiteľne chorý či poškodený.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Poľsko #protesty #ženy
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku