Turecko v utorok označilo vysokého komisára OSN pre ľudské práva Zajda Raada al-Husajna za sympatizanta teroristov. Došlo k tomu po tom, ako Úrad vysokého komisára OSN pre ľudské práva (OHCHR) vo svojej správe upozornil, že predlžovaním platnosti výnimočného stavu Ankara porušuje a obmedzuje práva tisícov svojich občanov.
Výnimočný stav v Turecku platí nepretržite od neúspešného pokusu o vojenský prevrat v lete roku 2016. Turecká vláda z jeho zosnovania obviňuje hnutia exilového duchovného Fethullaha Gülena, ktoré zaradila k teroristickým skupinám. Gülen svojho času prevrat odsúdil a rozhodne popiera, že by bol jeho inšpirátorom.
Podľa OHCHR boli v Turecku počas výnimočného stavu porušené práva stoviek tisíc ľudí, pričom niektorí z nich boli vystavení aj mučeniu. Od leta roku 2016 bolo zatknutých takmer 160 000 ľudí. OHCHR vo svojej správe medzi prípadmi porušovania ľudských práv uviedol mučenie, zlé zaobchádzanie, svojvoľné zadržiavanie, zbavenie práva na práci a slobodu pohybu a útoky voči slobode slova a zhromažďovania.OHCHR vo svojej správe uznáva, že v súvislosti s pokusom o prevrat i sériou teroristickým útokom bolo Turecko postavené pred zložité výzvy. Počet perzekvovaných a absencia súvislosti medzi opatreniami prijatými vládou a skutočným ohrozením bezpečnosti štátu však podľa neho naznačujú, že cieľom vlády je skôr snaha o potlačenie kritiky alebo nesúhlasu s vládou.
Správa OHCHR si všíma aj situáciu na juhovýchode Turecka, kde žije početná kurdská menšina. Okrem porušovania základných práv v podobe zabíjania, mučenia či zadržiavania príslušníkov tejto menšiny tam dochádza aj k ničeniu ich domovov a kultúrneho dedičstva.
Turecké ministerstvo zahraničných vecí v utorok správu OHCHR odmietlo s tým, že komisár OSN pre ľudské práva ignoruje mnohé teroristické hrozby, ktorým krajina čelí. Správa podľa ministerstva obsahuje „skreslené a nepravdivé informácie“ a jej obsah pre Turecko „neprijateľný“.