„Damask oficiálne potvrdil svoju pripravenosť pomáhať pri akomkoľvek vyšetrovaní chemických útokov v Sýrii. Medzinárodné organizácie však spoluprácu so sýrskou vládou odmietli, čím vlastne schválili ilegálnu činnosť teroristických skupín. Sýrske ministerstvo zahraničných vecí upozornilo, že v oblastiach oslobodených od teroristov sa našlo viac než 40 ton chemických zbraní,“ povedal Kirillov na brífingu zvolanom ohľadne prípadu Skripaľ.
Kirillov zároveň navrhol vnímať otrávenie Sergeja Skripaľa, bývalého ruského dvojitého špióna pracujúceho pre Britániu, a jeho dcéry v širšom kontexte, „najmä teraz, na pozadí vývoja vo východnej Ghúte“.
Kirillov, ktorého cituje agentúra TASS, zopakoval, že obvinenia vznesené voči Damasku ohľadom použitia chemických zbraní sú v Sýrii skloňované čoraz častejšie. „Medzinárodné spoločenstvo však pritom zatvára oči pred skutočnými faktami, ktoré hovoria o tom, že chemické zbrane sú v Sýrii používané proti vládnym vojakom a civilistom,“ dodal.
Skripaľa, obvineného v Rusku zo špionáže pre Londýn, a jeho dcéru Juliju otrávili 4. marca nervovoparalytickou látkou v anglickom meste Salisbury, kde žili. Oboch našli v bezvedomí pred miestnym obchodným strediskom. Po hospitalizácii sa stále nachádzajú v kritickom stave. Predbežne bol za inkriminovanú látku označený novičok, vyvinutý v bývalom ZSSR.
Britské úrady i vláda vinia z tohto prípadu Rusko, hoci Londýn dosiaľ nepredložil žiadne relevantné dôkazy. Moskva všetky obvinenia odmieta. V dôsledku narastajúceho napätia medzi oboma krajinami Británia vyhostila 23 ruských diplomatov a prerušila bilaterálne kontakty s Ruskom na najvyššej úrovni.
Kremeľ reagoval recipročným opatrením a 23 britských diplomatov pôsobiacich na ruskom území vyhlásil za nežiaduce osoby a vyhostí ich. Rusko okrem toho zatvorí britský generálny konzulát v Petrohrade a ukončí činnosť kultúrno-vzdelávacej organizácie Britská rada (British Council) na území Ruskej federácie.