Musíme reagovať na ruské klamstvá, tvrdí Babiš

Dvadsať krajín Európskej únie vrátane Českej republiky by malo už v pondelok vyhostiť ruských diplomatov v reakcii na otravu bývalého agenta Sergeja Skripaľa, tvrdia britské noviny The Times.

25.03.2018 09:00
debata (325)

„My tiež musíme reagovať na ten klamlivý výrok ruskej strany, že tu máme novičok,“ komentoval správu pre spravodajský portál iDNES.cz český premiér v demisii Andrej Babiš.

„Bezprecedentná koordinovaná séria vyhosťovania sa začne v pondelok štvortýždňovým odvolaním veľvyslanca EÚ v Moskve,“ uviedol britský denník. Podľa neho ruských diplomatov pošle domov aj Česká republika, Nemecko, Francúzsko, Poľsko, Holandsko, Bulharsko, Dánsko, Estónsko, Lotyšsko, Litva či Írsko.

Skripaľa a jeho dcéru otrávili 4. marca v juhoanglickom mestečku Salisbury nervovo paralytickou látkou novičok vyvinutou v sovietskych laboratóriách. Obaja sa nachádzajú v kritickom stave. Moskva tvrdí, že na vývoji jedu pracovalo Česko, Británia či Švédsko.

Britská premiérka Theresa Mayová však vyhlásila, že za otravou stojí Rusko. Británia už reagovala vyhostením 23 ruských diplomatov. Európska únia sa v kauze postavila za Londýn. Rusko vinu kategoricky odmieta.

325 debata chyba
Viac na túto tému: #Česko #Rusko #diplomacia #Babiš #Sergej Skripaľ