Katalánci blokujú cesty na protest voči Puigdemontovmu zadržaniu

Demonštranti zablokovali v utorok diaľnice a cesty v Katalánsku v rámci pokračujúcich protestov voči zadržaniu bývalého katalánskeho premiéra Carlesa Puigdemonta. Ten čaká v Nemecku vo väzbe na rozhodnutie tamojšieho súdu o jeho prípadnom vydaní do Španielska.

27.03.2018 11:54
Puigdemont Katalánsko Nemecko Foto: ,
V nemeckom meste Neumuenster visia na ulici plagáty, ktoré žiadajú slobodu pre Carlesa Puigdemonta.
debata (5)

Agentúra AP s odvolaním sa na regionálny dopravný úrad v Katalánsku informovala, že v meste Figueres neďaleko hraníc s Francúzskom demonštranti zablokovali hlavnú diaľnicu vo východnom Španielsku. Rovnako tak zablokovali aj cestu medzi Tarragonou a Valenciou.

Protestujúci tiež narušili v utorok v ranných hodinách dopravu na niekoľkých cestách v katalánskej metropole Barcelona.

Už v pondelok skupina protestujúcich zablokovala diaľnicu pri meste Girona.

Nemecký súd v pondelok rozhodol, že Puigdemont ostane vo väzbe až do skončenia procesu, v ktorom sa rozhoduje o jeho prípadnom vydaní do Španielska. Neočakáva sa, že by k tomu malo dôjsť do Veľkej noci.

Puigdemonta zadržali v nedeľu krátko predpoludním v nemeckej spolkovej krajine Šlezvicko-Holštajnsko na základe európskeho zatykača, keď po diaľnici A7 vstúpil z Dánska na územie Nemecka.

Španielsky najvyšší súd v Madride totiž v piatok rozhodol o opätovnom vydaní európskeho zatýkacieho rozkazu na Puigdemonta a šiestich ďalších katalánskych politikov, ktorí sa zdržiavajú v zahraničí. V prípade, že by sa Puigdemont vrátil do Španielska, hrozilo by mu najmenej 25-ročné väzenie za trestné činy, ktorých sa mal dopustiť svojím podielom na organizovaní vlaňajšieho referenda o osamostatnení Katalánska.

5 debata chyba
Viac na túto tému: #zadržanie #Katalánsko #separatizmus #Carles Puigdemont