Oznámili to ruské médiá. Dokument predložený diplomatom zverejnil v denník Kommersant. Ruské ministerstvo zahraničia označilo prezentáciu za fiasko.
Podľa Kommersantu boli informácie poskytnuté diplomatom zhrnutím už známych skutočností s jedinou dôležitou výnimkou: zatiaľ čo doteraz Londýn označoval vinu Ruska za veľmi pravdepodobnú, teraz tvrdí, že Moskva je „vinná bez najmenších pochýb“. Americký veľvyslanec v Moskve Jon Huntsman označil šestistránkovou prezentáciu za veľmi presvedčivú, napísal ruský denník.
Britský dokument obsahuje chronológiu útoku na Skripaľa a jeho dcéru Juliu, ktorých 4. marca našla britská polícia v bezvedomí na lavičke v juhoanglickom Salisbury. Popisuje látku novičok a uvádza zoznam nepriateľských aktov Ruskej federácie za posledných dvanásť rokov.
Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničia Marija Zacharovová na facebooku označila britskú prezentáciu za fiasko. „Na základe týchto šiestich stránok sa rozhodli o zodpovednosti cudzieho štátu za chemický útok,“ napísala hovorkyňa.
Huntsman denníka Kommersant povedal, že prezentácia, ktorej podklady zástupcovia zahraničných ambasád dostali, presvedčila britských spojencov o potrebe byť vo Skripaľovej kauze s Londýnom solidárni. USA v reakcii na aféru okolo bývalého ruského agenta vyhostili z krajiny 60 ruských diplomatov.
Vyhostenie Rusov z diplomatických misií v USA nasledovalo nedlho potom, čo Spojené kráľovstvo na údajný ruský útok odpovedali vypovedaním 23 ruských diplomatov. Celkovo potom do stredy 27 štátov sveta vyhostilo 144 ruských diplomatov, z bruselského sídla NATO musí odísť ďalších sedem akreditovaných Rusov. Slovensko sa nepridalo.
Luxembursko sa podľa agentúry Bloomberg rozhodlo v súvislosti s kauzou Skripaľových povolať z Moskvy svojho veľvyslanca na konzultácie.