Gruzínsko vyhostí v reakcii na útok v Británii ruského diplomata

Gruzínsko sa rozhodlo vyhostiť jedného ruského diplomata v reakcii na útok nervovoparalytickou látkou v Anglicku, za ktorým podľa Británie stojí Moskva. Rozhodnutie sa týka člena personálu ruskej záujmovej sekcie na švajčiarskom veľvyslanectve v Tbilisi, informovala vo štvrtok agentúra TASS s odvolaním sa na gruzínske ministerstvo zahraničných vecí.

29.03.2018 14:01
12

„Ministerstvo zahraničných vecí vyjadruje solidaritu so Spojeným kráľovstvom a zdieľa postoj Británie a medzinárodného spoločenstva na túto záležitosť, a preto vyhlasuje prítomnosť jedného člena ruskej záujmovej sekcie na švajčiarskom veľvyslanectve v Tbilisi za nežiaducu v Gruzínsku,“ píše sa vo vyhlásení ministerstva, ktoré dalo ruskému diplomatovi sedem dní na opustenie krajiny.

Bývalého plukovníka ruskej vojenskej rozviedky GRU Sergeja Skripaľa, ktorý pracoval pre britské tajné služby, a jeho dcéru Juliju našli 4. marca v bezvedomí na lavičke pred obchodným centrom v anglickom meste Salisbury. Podľa Británie išlo o útok neznámych páchateľov, pri ktorom s vysokou pravdepodobnosťou použili nervovoparalytickú látku novičok, vyvinutú v bývalom Sovietskom zväze. Rusko účasť na prípade odmieta a z útoku podozrieva britské tajné služby, ktoré ho mali podľa vyjadrenia Kremľa vykonať so zámerom rozpútať protiruskú hystériu.

V reakcii na kauzu Skripaľ Británia, USA a viac ako 20 západných spojencov medzičasom rozhodlo o vyhostení ruských diplomatov. Rusko varovalo, že ide o nepriateľský krok, ktorý nezostane bez odpovede.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
12 debata chyba
Viac na túto tému: #vyhostenie ruských diplomatov #Sergej Skripaľ