Moskva vyhostí každej krajine toľko diplomatov, koľko jej vyhostila ona

29.03.2018 19:33, aktualizované: 20:01
Sergej Lavrov
Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov. Autor: ,

Rusko podľa šéfa svojej diplomacie Lavrova zatvorí aj americký konzulát v Petrohrade, čo bude odveta za zatvorenie ruského konzulátu v americkom Seattli.

Rusko zareaguje na vyhostenie ruských diplomatov, ku ktorému siahli v posledných dňoch desiatky krajín, proporčným vyhostením rovnakého počtu diplomatov z každého z týchto štátov. Vo štvrtok to v Moskve oznámil ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov. V praxi to znamená, že Rusko vyhostí 60 diplomatov Spojených štátov a desiatky diplomatov z 27 ďalších krajín. Okrem toho Rusko podľa Lavrova zatvorí americký konzulát v Petrohrade, čo bude odveta za zatvorenie ruského konzulátu v americkom Seattli.

Hovorkyňa ruského rezortu diplomacie Maria Zacharová medzitým vo štvrtok vyhlásila, že k látke novičok, ktorou bol podľa britských vyšetrovateľov vo Veľkej Británii otrávený bývalý ruský agent Sergej Skripaľ a jeho dcéra, mali prístup Veľká Británia, Spojené štáty, Česká republika a Švédsko, čo sa dá podľa nej veľmi ľahko dokázať.

Skripaľa a jeho dcéru otrávili začiatkom marca v anglickom Salisbury nervovoparalytickou látkou sovietskej výroby novičok, pričom podľa Londýna šlo o útok zo strany Ruska. Moskva od začiatku tvrdí, že s útokom na Skripaľa a jeho dcéru nemá nič spoločné a že celá záležitosť je len provokáciou zo strany Veľkej Británie. Predstavitelia Kremľa naznačujú, že môže ísť o akciu britských tajných služieb namierenú proti Rusku.

V súvislosti s otrávením Skripaľa a jeho dcéry desiatky západných či prozápadne orientovaných krajín vyhostili dokopy už vyše 150 ruských diplomatov. Najviac – až 60 – ich posielajú domov Spojené štáty. Spomedzi 28 členských krajín Európskej únie vyhostilo ruských diplomatov už 19 krajín. Do vyhosťovania sa pritom zapojili aj mnohé krajiny mimo EÚ. Británia vyhostila 23 Rusov, Ukrajina 13 a Kanada, Nemecko, Francúzsko a Poľsko po štyroch.

Traja Rusi musia opustiť Českú republiku, Litvu a Moldavsko, dvaja Holandsko, Dánsko, Taliansko, Albánsko, Španielsko a Austráliu. Po jednom diplomatovi posiela späť do Ruska aj Švédsko, Chorvátsko, Rumunsko, Fínsko, Estónsko, Lotyšsko, Maďarsko, Írsko, Belgicko, Nórsko, Macedónsko, Čierna Hora a Gruzínsko. Sedem pracovníkov ruskej misie posiela domov aj NATO.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Rusko #USA #Sergej Skripaľ
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku