V nepokojnom Kašmíre to vrie, po zrážkach s indickou armádou zomrelo osem vzbúrencov

01.04.2018 10:39
India, Kašmír, vojaci
Indickí policajti v meste Sopore, v severnom Kašmíre. Autor:

Životy najmenej ôsmich vzbúrencov si v nedeľu vyžiadali boje s indickými jednotkami v rozdelenom himalájskom regióne Kašmír, o ktorý vedú dlhoročný spor India a Pakistan. Informovala o tom agentúra AP.

Podľa polície vypukli ozbrojené zrážky na juhu Kašmíru po tom, čo indickí vojaci začali vykonávať razie v dvoch dedinách v okresoch Šopian a Anantnag, kde sa údajne ukrývali vzbúrenci. Správy o zásahu indických bezpečnostných síl vyvolali nepokoje a potýčky vo viacerých oblastiach v južnej časti Kašmíru.

Kašmír je rozdelený medzi Indiu a Pakistan, obe krajiny si však robia nárok na celý región. V indickej časti – nazývanej Džammú a Kašmír a takisto prevažne moslimskej, ako je aj časť pakistanská – pôsobí viacero militantných skupín. Tie bojujú buď za nezávislosť, alebo za pripojenie k Pakistanu.

Jadrové mocnosti India a Pakistan viedli o Kašmír už dve vojny, odkedy v roku 1947 získali nezávislosť od Británie. V konflikte v indickej časti Kašmíru, kde povstalci začali bojovať proti indickým silám v roku 1989, zahynulo už takmer 70-tisíc ľudí, prevažne civilistov.

#Pakistan #India #kašmír
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku