Ide o zatiaľ médiami neidentifikovaného Rusa, ktorý cestoval do Británie v rovnaký deň, 3. marca, a rovnakým letom AFL2570 spoločnosti Aeroflot ako Julia Skripaľová.
Tento muž sa do Ruska vracal ešte v ten istý deň, po niekoľkých hodinách strávených v Británii. Práve krátkosť jeho pobytu v Británii vyvoláva podľa britskej tajnej služby podozrenie.
Zdroj denníka Daily Mail spresnil, že tento cestujúci zatiaľ nie je podozrivý, ale pre tajné služby je „záujmovou osobou“. „My nepochybne veríme v možnosť, že osoby zodpovedné (za otrávenie Skripaľovcov) opustili Britániu niekoľko hodín“ po čine, uviedol.
Britský denník Sun zasa napísal, že zatiaľ neznámy Rus odcestoval do Moskvy päť hodín po prílete do Londýna. Incident v anglickom meste Salisbury, kde 4. marca našli Skripaľovcov s príznakmi otravy, sa odohral približne 24 hodín po Juliinom prílete.
Rusko chce, aby o kauze rokovala Bezpečnostná rada OSN
Rusko požaduje, aby sa vo štvrtok zišla Bezpečnostná rada OSN na prerokovanie kauzy otravy bývalého ruského dvojitého agenta Skripaľa. Podľa agentúry AFP to oznámil ruský veľvyslanec pri OSN Vasilij Nebenzia.
Rusko so žiadosťou o spoločné vyšetrovanie neuspelo
Rusko na zasadnutí výkonnej rady Organizácie pre zákaz chemických zbraní (OPCW) neuspelo so žiadosťou o nové, spoločné vyšetrovanie prípadu otravy Sergeja Skripaľa. Mimoriadnu schôdzu rady v Haagu iniciovala Moskva, ktorá dôrazne popiera obvinenia od britskej vlády, že za útok je zodpovedné Rusko, a domáha sa účasti na vyšetrovaní.
Ruský návrh podľa agentúry Reuters podporilo len päť krajín – Alžírsko, Azerbajdžan, Čína, Irán a Sudán. Proti ich bolo 15 a zvyšných 17 sa hlasovania zdržalo.
Možnosť spoločného vyšetrovania odmietla aj Británia. Vyjadril sa tak v stredu úradujúci stály zástupca Londýna pri OPCW John Foggo, ktorého slová citovala agentúra AP.
Ako povedal tento predstaviteľ na zasadnutí Výkonnej rady, dohovor ohľadne tejto organizácie neobsahuje nijakú požiadavku, ktorá by nútila obeť „zapojiť pravdepodobného páchateľa do spoločného vyšetrovania“. Takýto postup by považoval za „zvrátený“.
Rusko vinu odmieta
Británia z útoku, pri ktorom bola použitá nervovoparalytická látka novičok vyvinutá v bývalom Sovietskom zväze, obvinila Moskvu. Rusko však akúkoľvek zodpovednosť za útok odmieta a najnovšie žiada od Londýna ospravedlnenie a odpoveď na otázku, na čom boli jeho tvrdenia založené.
Britské médiá totiž v utorok informovali, že britskí experti z vedeckovýskumného strediska Porton Down nedokázali určiť „presný zdroj“ výroby bojovej nervovoparalytickej látky novičok, ktorou boli Skripaľovci otrávení.
Gary Aitkenhead, šéf Vedeckého a technologického laboratória ministerstva obrany (DSTL), ktoré je súčasťou komplexu Porton Down, uviedol, že odborníci neboli schopní dokázať, že látka bola vyrobená v Rusku.