„Zahaľovanie malých dievčat by určite nemalo mať miesto v našej krajine,“ vyhlásil rakúsky kancelár Sebastian Kurz po rokovaní vlády.
Zákaz sa má týkať dievčat do približne 10 rokov. Koľko takých dievčat nosí v Rakúsku šatku, však nie je jasné. Väčšina moslimiek začína nosiť hidžáb od puberty.
Podľa Kurza cieľom vlády je zabrániť vzniku „paralelných spoločností v Rakúsku“, čím použil slovník svojho koaličného partnera – krajne pravicových Slobodných. Kurz ani šéf Slobodných vicekancelár Heinz-Christian Strache novinárom nepovedali, koľkých dievčat by sa zákaz mohol týkať, teda približne koľko škôlkarok nosí šatky. Kurz len zdôraznil, že „je to rastúci fenomén“, najmä v moslimských škôlkach, ale aj vo verejných.
Presnejšie údaje sa pokúšal zistiť denník Kurier. Nedozvedel sa ich ani z ministerstva školstva, ani od rôznych expertov. Minister školstva Heinz Fassmann označil chystaný zákaz za „symbolický“, a to bez ohľadu na to, koľkých dievčat sa bude týka.
Moslimské organizácie zatiaľ upozornili, že moslimky pred pubertou len zriedkavo nosia šatky. Ich zakazovanie však vyvolá len nepríjemné pocity v moslimskej komunite. „Veriaci aj sekulárni moslimovia sú čoraz viac znepokojení zo súčasnej politiky vykresľovania islamu ako nepriateľa,“ uvádza sa v stanovisku zástupcov rakúskych moslimov. Tí sa zároveň pýtajú, prečo – ak sa hovorí o zákaze šatiek pre moslimské dievčatá – sa nediskutuje aj o tom, že kresťanské deti nosia krížiky a židovskí chlapci kipy.
Návrh zákona má byť hotový do leta. Na jeho presadenie treba dvojtretinovú väčšinu v parlamente. Na to však vláda bude potrebovať podporu buď sociálnych demokratov, alebo liberálov. Viedeň vlani zakázala zahaľovanie tváre (burky a nikáby) na verejných miestach – napríklad na súdoch a v školách. Od plánu zakázať aj šatky učiteľkám sa napokon upustilo po debate o náboženských symboloch v školách, ku ktorým patria aj kríže na stenách v mnohých triedach.