Orbán s Fideszom je víťaz volieb, má aj ústavnú väčšinu

Konzervatívna strana Fidesz maďarského premiéra Viktora Orbána obhájila v nedeľňajších parlamentných voľbách ústavnú väčšinu hlasov.

08.04.2018 21:54 , aktualizované: 09.04.2018 08:18
orbán Foto: ,
Maďarský premiér a predseda Fideszu Viktor Orbán.
debata (347)

Po sčítaní 98,5 percenta hlasov má Fidesz v koalícii s kresťanskými demokratmi 133 kresiel zo 199, čo je tesne nad hranicou ústavnej dvojtretinovej väčšiny, uviedla agentúra AP. Orbán v prvom povolebnom vystúpení označil výsledok za presvedčivé víťazstvo a možnosť chrániť Maďarsko.

Radikálne nacionalistické Hnutie za lepšie Maďarsko (Jobbik) skončilo s veľkým odstupom druhé, keď získalo 26 kresiel, tretia je koalícia vedená socialistami so ziskom 20 poslaneckých mandátov. Vedenie socialistov na čele s predsedom Gyulom Molnárom v reakcii na volebnú porážku oznámilo rezignáciu.

Drvivé víťazstvo Orbánovej strany predčilo očakávania expertov, podľa ktorých nedeľná vysoká volebná účasť nahrávala skôr opozícii. Premiérovi kritici sa obávajú, že mu tretí termín v rade podporený ústavnou väčšinou dáva možnosť ďalšieho obmedzovania nezávislosti médií či justície.

Vysoká účasť voličov

Výsledok, ktorý je podľa maďarského premiéra a šéfa Fideszu potvrdený vysokou účasťou voličov, úplne jasne hovorí o želaní maďarských voličov, uviedol premiér.

Orbán v prejave k svojim priaznivcom uviedol, že drvivé víťazstvo jeho strany Fidesz je príležitosťou brániť krajinu. „Za nami je veľká bitka, dosiahli sme rozhodujúce víťazstvo. Vytvorili sme možnosť, aby sme ochránili Maďarsko. Naša domovina ešte nie je tam, kde by sme ju chceli mať, ale už sa vydala cestou, ktorú si sama zvolila,“ povedal premiér.

Svoju kampaň Orbán založil na dôslednom odmietaní ústretovej prisťahovaleckej politiky Európskej únie a na kritike terajšieho vedenia EÚ.

Maďarsko sa vydalo cestou, ktorú si samo zvolilo, zdôraznil Orbán pred burácajúcim davom. Orbán pred volebnou centrálou Fideszu v peštianskom multifunkčom komplexe Bálna vyjadril vďaku zvlášť zahraničným Maďarom, ktorí „pomohli ochrániť materskú vlasť“.

Orbán počas prejavu poďakoval aj poľským predstaviteľom za ich podporu v kampani. V Budapešti osobne podporil Orbána líder poľskej konzervatívnej vládnej strany Právo a spravodlivosť (PiS) Jaroslaw Kaczyński.

Víťazstvo Fideszu je jednoznačné

Do parlamentu sa dostali aj liberálna ekologická strana s názvom Je možná iná politika (LMP) s 6,97 percentami a Demokratická koalícia (DK) s 5,62 percentami hlasov.

Fidesz si po voľbách zrejme udrží v parlamente dvojtretinovú ústavnú väčšinu. S odkazom na priebežné výsledky centrálnej volebnej komisie to napísala agentúra Reuters. Doteraz mal Fidesz v 199-člennom parlamente 133 poslancov, čo je najtesnejšia možná ústavná väčšina, tú má po sčítaní drvivej väčšiny hlasov aj teraz.

Ešte pred sčítavaním hlasov pritom predseda parlamentnej frakcie vládnej strany Fidesz Gergely Gulyás uviedol, že strana pravdepodobne ústavnú väčšinu nezíska. „Teoreticky je ešte stále možné všetko, keďže dáta zatiaľ nepoznáme,“ povedal Gulyás.

Upozornil však, že v Maďarsku je získanie dvoch tretín kresiel v parlamente – ústavnej väčšiny – možné iba vtedy, ak strana v 106 jednoman­dátových obvodoch nestratí viac ako 10 mandátov a ak medzi víťazom a stranou na druhom mieste je rozdiel najmenej 20 percentuálnych bodov. Gulyás dodal, že takúto situáciu nepovažuje za reálnu.

Záujem o voľby bol veľký

Volebné miestnosti v Maďarsku sa v nedeľu o 19.00 h zatvorili. Výnimku tvorili tie okrsky, kde ešte voliči čakali v radoch. Národná volebná komisia (NVI) oznámila, že voliči, ktorí sa do radu postavili do 19.00 h, budú môcť odovzdať svoj hlas.

Hlasovanie sprevádzal mimoriadny záujem voličov. Analytici to v priebehu dňa pričítali úspechu opozície zmobilizovať nerozhodnutých voličov a tvrdili, že vyššia účasť je pre Orbána nevýhodná, pretože by mohol prísť nielen o ústavnú, ale aj o prostú parlamentnú väčšinu. Oficiálny konečný údaj o volebnej účasti zatiaľ nie je k dispozícii.

347 debata chyba
Viac na túto tému: #Viktor Orbán #Fidesz #ústavná väčšina #maďarské voľby #voľby v Maďarsku