V sýrskej Dúme nikto neútočil chemickými zbraňami, tvrdia Rusi

Ruský veľvyslanec pri OSN Vasilij Nebenzia v pondelok počas mimoriadneho zasadnutia Bezpečnostnej rady OSN (BR OSN) uviedol, že v meste Dúmá neďaleko sýrskej metropoly Damask nedošlo k útoku chemickými zbraňami, pri ktorom malo zahynúť viac ako 40 ľudí.

09.04.2018 22:52
Vasilij Nebenzia Foto: ,
Ruský veľvyslanec pri OSN Vasilij Nebenzia.
debata (49)

Podľa Nebenziu Rusko vyslalo do Dúmy svojich expertov, ktorí v odobraných vzorkách pôdy nezistili prítomnosť nijakej otravnej látky, vrátane chlóru. Práve ten mal byť podľa niektorých správ v Dúme použitý. Nenašli sa ani telá údajných obetí útoku.

Ruský veľvyslanec pri OSN vyzval tiež Organizáciu pre zákaz chemických zbraní (OPCW), ako aj OSN, aby do oblasti údajného útoku v Dúme vyslala svojich expertov a sľúbil, že ruskí a sýrski vojaci sa postarajú o ich bezpečnosť.

Nebenzia zároveň obvinil Spojené štáty, Britániu a Francúzsko z „neospravedlni­teľných“ hrozieb namierených voči Rusku v súvislosti s útokom otravnou látkou novičok na dvojitého ruského agenta Sergeja Skripaľa a jeho dcéru, ku ktorému došlo 4. marca v anglickom meste Salisbury.

S tvrdením, že v meste Dúmá došlo k chemickému útoku, prišli v nedeľu sýrski aktivisti, záchranári a zdravotníci. Podľa nich si útok z noci na nedeľu vyžiadal najmenej 40 mŕtvych.

Zo zodpovednosti za útok západné štáty obvinili sýrsky režim a jeho spojencov. Rusko správy o chemickom útoku v Dúme spochybňuje a naznačuje, že mohlo ísť o provokáciu.

49 debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #Sýria #OSN