NBC: Rusi v Sýrii rušia signál amerických armádnych dronov

10.04.2018 14:27

Ruská armáda ruší signál amerických vojenských dronov v Sýrii a vážne tak narúša operácie amerických ozbrojených síl. Oznámila to televízia NBC News s odvolaním sa na informovaného amerického činiteľa.

S rušením menších bezpilotných zariadení Pentagonu začali Rusi pred niekoľkými týždňami v obave, že USA pripravujú odvetu za údajné chemické útoky sýrskej armády vo východnej Ghúte.

Ruskí operátori podľa NBC News narušujú alebo blokujú signály z navigačných satelitov, ktoré americké drony využívajú pri orientácii v priestore. Podľa amerických expertov je to operácia pomerne jednoduchá. Môže ale spôsobiť, že bezpilotné prístroje budú vykazovať poruchy alebo sa zrútia. Do pozemných stanovíšť americkej armády navyše napadnuté drony vysielajú nesprávne údaje o svojej polohe.

Rušenie GPS signálov zo strany Ruska bolo prvýkrát zaznamenané pred štyrmi rokmi pri ruskej okupácii ukrajinského Krymu. Rusi vtedy blokovali signál pre bezpilotné zariadenia OSN, ktoré monitorovali situáciu. Drony niekoľko dní nemohli byť používané.

Podľa NBC News nie je známe, aký dosah majú terajšie ruské akcie na funkčnosť amerických dronov v Sýrii. Hovorca Pentagonu televízii povedal, že armáda podnikla „dostatočné protiopatrenia“ v záujme bezpečnosti pilotovaných i bezpilotných strojov letectva USA. Podľa amerických expertov sú však ruské zásahy natoľko účinné, že môžu rušiť aj šifrovanú komunikáciu.

Ruské zásahy sa týkajú menších monitorovacích dronov; veľké americké stroje typu Predator alebo Reaper používané v boji ruská armáda neruší, uviedla NBC News.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Rusko #USA #Sýria #Pentagon #dron #Americká armáda #vojna v Sýrii #Východná Ghúta
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku