Bezpečnostná rada OSN neschválila ani tretí návrh rezolúcie o Sýrii

Bezpečnostná rada (BR) OSN odmietla v utorok tri návrhy rezolúcií týkajúce sa vyšetrovania údajného chemického útoku v meste Dúmá neďaleko sýrskeho Damasku.

10.04.2018 22:41 , aktualizované: 11.04.2018 06:58
Sýria, veľvyslanec OSN Foto:
Sýrsky veľvyslanec v OSN Bašár Jaafari počas svojho prejavu v sídle organizácie v New Yorku.
debata (42)

Najskôr neprešli konkurenčné návrhy rezolúcií predložené USA a Ruskom vyzývajúce na založenie medzinárodného expertného orgánu, ktorý by zisťoval, kto je zodpovedný za opakované chemické útoky v Sýrii.

Za americký návrh hlasovalo síce 12 z 15 členov BR OSN, čo by stačilo na schválenie, avšak vetovalo ho Rusko. Text vyhlásenia predloženého Moskvou následne podporilo len šesť členov Rady.

Napokon neprešiel ani ďalší ruský návrh rezolúcie, ktorý vyjadroval podporu vyšetrovaniu údajného útoku v Dúme Organizáciou pre zákaz chemických zbraní (OPCW). Za toho vyhlásenie hlasovalo len päť členov BR OSN, štyria hlasovali proti a šiesti sa zdržali hlasovania, informovala agentúra AP.

Od začiatku sýrskej vojny Moskva vetovala už 12 návrhov rezolúcií BR OSN týkajúcich sa Sýrie, z toho šesť venovaných problematike chemických zbraní, uviedla televízia Fox News.

OPCW v utorok oznámila, že vysiela svojich inšpektorov do sýrskeho mesta Dúmá, aby preverili pravdivosť správ, podľa ktorých tam v noci na nedeľu došlo k útoku chemickými zbraňami. Podľa sýrskych aktivistov a záchranárov tam zahynulo vyše 40 ľudí.

Západ obviňuje z útoku v Dúme sýrsku vládu podporovanú Ruskom, ktorá to však popiera. Spojené štáty a ďalšie západné krajiny v tejto súvislosti nevylučujú ani odvetný úder na sýrske vládne ciele. Rusko varuje, že by to malo vážne následky.

Rusko správy o chemickom útoku v meste Dúmá, ktoré leží v oblasti východnej Ghúty, spochybňuje a naznačuje, že mohlo ísť o provokáciu.

Pozície Západu a Ruska sa v utorok nepodarilo zblížiť ani na pôde Bezpečnostnej rady OSN.

Dvanásť krajín hlasovalo za rezolúciu, zatiaľ čo Rusko a Bolívia boli proti a Čína sa zdržala.

Ruský veľvyslanec pri OSN Vasilij Nebenzia sa ešte pred hlasovaním vyjadril, že americký návrh obsahuje „niektoré neakceptovateľné prvky“. Členov BR OSN sa potom spýtal: „Načo potrebujete tento mechanizmus, keď už pred vyšetrovaním ste označili vinnú stranu?“

Zo zodpovednosti za tento útok v Sýrii západné štáty obvinili sýrsky režim a jeho spojencov – Rusko a Irán.

Rusko správy o chemickom útoku v meste Dúmá, ktoré leží v oblasti východnej Ghúty, spochybňuje a naznačuje, že mohlo ísť o provokáciu. Rovnako ich odmietli aj Sýria a Irán.

Odmietli aj ruskú rezolúciu

Bezpečnostná rada OSN odmietla ruskú rezolúciu vyzývajúcu na vytvorenie nového expertného orgánu, ktorý by určil zodpovednosť za chemické útoky v Sýrii. Informovala o tom agentúra AP.

Rezolúcia potrebovala v 15-člennej BR OSN deväť hlasov, odobrilo ju však len šesť krajín. Sedem ďalších štátov – vrátane USA, Británie a Francúzska – sa vyjadrilo proti a ďalšie dva sa hlasovania zdržali.

Americká veľvyslankyňa pri OSN Nikki Haleyová uviedla, že ruský návrh rezolúcie nebol nestranný a nezávislý. Rusku by podľa jej slov umožnil vetovať výber vyšetrovateľov a zamestnancov navrhovaného expertného orgánu a blokovať tak jeho činnosť. Rusko zároveň Haleyová obvinila z toho, že dlhodobo chráni režim sýrskeho prezidenta Bašára Asada namiesto toho, aby sa snažilo o jednotu BR OSN.

42 debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #USA #Sýria #OSN #rezolúcia #Organizácia pre zákaz chemických zbraní (OPCW)