Slovenský gang zotročoval v Británii zraniteľných ľudí a obchodoval s nimi

Siedmich členov slovenského gangu, ktorý si urobil "rodinný podnik" z privádzania bezdomovcov zo Slovenska a Česka do Spojeného kráľovstva, uznal britský súd tento týždeň za vinných z toho, že obchodovali s ľuďmi a nútili ich pracovať v otrockých podmienkach.

11.04.2018 14:34
debata (4)

Členovia slovenskej rodiny žijúcej v meste Newcastle na severovýchode Anglicka kupovali a predávali svoje obete za sumy dosahujúce niekedy len 200 libier, vyplýva zo žaloby, ktorú posudzoval korunný súd v meste Middlesbrough.

Všetci obžalovaní čelili obvineniam z nútenej práce, prania peňazí a spolčenia zameraného na obchodovanie s ľuďmi s cieľom vykorisťovania. Súd v utorkovom rozhodnutí uznal siedmich členov skupiny vrátane jedného tínedžera za vinných, ôsmeho zbavil všetkých obvinení, informovala stanica BBC i regionálne severoanglické mé­diá.

Osoby z troch generácií

Regionálny denník The Northern Echo označil v stredajšej správe tento prípad za jeden z najhorších príkladov obchodovania s ľuďmi a novodobého otroctva, aké sa kedy vyskytli v severovýchodnom Anglicku.

Usvedčené osoby z troch generácií – vo veku 17–58 rokov – podľa obžaloby privádzali do Británie pracovať ľudí bez domova, ako aj nezamestnaných a zraniteľných ľudí zo SR a ČR. Sľubovali im stravu, prácu a ubytovanie, napokon ich však nútili žiť v pivničných a stiesnených priestoroch a dávali im len zlomok z peňazí, ktoré zarobili napríklad v baliarňach či pri upratovaní.

Podnikom bolo otroctvo

Obete sa fakticky ocitli v uväznení, pretože nevedeli po anglicky a vzali im doklady totožnosti i bankové karty, aby nemali prístup k zarobeným financiám. Zmienené činy vyšli najavo, keď jeden muž unikol z domu v Newcastli a obrátil sa na políciu.

„Obžalovaní prevádzkovali rodinný podnik, a tým podnikom bolo otroctvo,“ vyhlásil prokurátor John Elvidge. „Zodpovední viedli život v luxuse, užívali si dovolenky v zahraničí a večierky financované peniazmi, ktoré ukradli svojim obetiam,“ dodala predstaviteľka polície Sally MacDonaldová.

4 debata chyba
Viac na túto tému: #Veľká Británia #obchod s ľuďmi #Newcastle