Lavrov: Uzdravovanie Skripaľa a jeho dcéry svedčí o tom, že neboli vystavení novičku

14.04.2018 18:17

Uzdravovanie bývalého dvojitého agenta Sergeja Skripaľa a jeho dcéry Julie svedčí o tom, že neboli vystavení nervovej látke A-234. Povedal to v sobotu ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov, ktorý použil odborné kódové označenie nervovej paralytickej látky novičok. Skripaľovcov našli 4. marca v Salisbury v bezvedomí; Británia tvrdí, že boli vystavení novičku a že za útokom na nich je Rusko. Moskva to ale popiera.

Juliu už z nemocnice prepustili, jej otec sa uzdravuje, aj keď je stále v nemocnici. Lavrov v sobotu povedal, že to, že sa obaja uzdravujú, znamená, že zrejme nebola použitá látka A-234. Tá by ich podľa Lavrova zabila.

Lavrov ďalej povedal, že podľa analýz uskutočnených v jednom švajčiarskom laboratóriu, ktoré pracuje pre Organizáciu pre zákaz chemických zbraní (OPCW), bolo zo vzoriek odobratých v Salisbury zistené, že bola použitá toxická psychoaktívna látka označovaná ako BZ. Tá pôsobí na nervový systém, spôsobuje suchosť kože, dezorientáciu a retardáciu duševnej a fyzickej aktivity.

Podľa Lavrova OPCW o týchto výsledkoch vie, ale nezverejnila ich. „BZ sa v Sovietskom zväze alebo v Rusku nevyrábala,“ povedal Lavrov s tým, že táto látka sa vyrábala v mnohých iných krajinách.

OPCW vo štvrtok zverejnila súhrnnú správu, v ktorej jej vyšetrovatelia potvrdili závery Spojeného kráľovstva o identite jedovatej chemikálie použitej proti Skripaľovcom. O akú látku presne šlo a odkiaľ pochádzala, zverejnená správa OPCW neuviedla. Informácia o zložení látky je podľa organizácie však v kompletnej správe, ktorá je tajná a prístup k nej majú len členské štáty – teda aj Británia a Rusko.

Britský minister zahraničia Boris Johnson krátko po zverejnení správy uviedol, že „nezostáva iné alternatívne vysvetlenie toho, kto je zodpovedný“. Rusko podľa neho malo prostriedky a motív, aby spáchalo útok na Skripaľovcov. Uviedol tiež, že správa OPCW potvrdila, že látkou použitou pri útoku bol novičok. Lavrov už v piatok obvinil Britániu, že závery OPCW prekrútila.

#Sergej Skripaľ. Rusko #Sergej Lavrov #Novičok
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
64,99
Flower box červená kocka "L" červené ruže

Flower box červená kocka "L" červené ruže

29,99
Orchidea biela na vysoko

Orchidea biela na vysoko

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk