Francúzsko varuje pred humanitárnou pohromou v sýrskom Idlibe

Francúzsky minister zahraničných vecí Jean-Yves Le Drian varoval pred humanitárnou pohromou v povstalcami ovládanom sýrskom meste Idlib, ktoré by sa mohlo stať ďalším terčom sýrskej armády.

15.04.2018 09:08
Francúzsko, minister zahraničia, Jean-Yves Le... Foto: ,
Francúzsky minister zahraničia Jean-Yves Le Drian.
debata (24)

Región Idlibu na severozápade Sýrie zostáva najväčšou osídlenou oblasťou krajiny, ktorá je v rukách povstalcov bojujúcich proti vláde v Damasku. V uplynulých rokoch tam utiekli desaťtisíce bojovníkov a civilistov z častí Sýrie, ktoré armáda opätovne dobyla s pomocou Iránu a Ruska, píše agentúra Reuters.

Le Drian uviedol, že Idlib má v súčasnosti približne dva milióny obyvateľov, ku ktorým patria státisíce Sýrčanov evakuovaných z miest znova dobytých sýrskym režimom.

„Existuje hrozba novej humanitárnej katastrofy. Osud Idlibu musí byť vyriešený politickým procesom, ktorý zahŕňa odzbrojenie milícií,“ povedal Le Drian v rozhovore pre týždenník Le Journal du Dimanche.

Francúzsko bude podľa šéfa svojej diplomacie tiež ostro sledovať situáciu na severovýchode Sýrie, ktorú oslobodili od džihádistickej skupiny Islamský štát aj za pomoci Francúzska.

„Nezabúdajme, že našim hlavným nepriateľom je stále Islamský štát, ako aj iné teroristické skupiny, ktoré sa momentálne preskupujú na východe krajiny,“ zdôraznil Le Drian.

24 debata chyba
Viac na túto tému: #Francúzsko #Sýria #varovanie #Idlib #humanitárna katastrofa #Jean-Yves Le Drian