Šéf britskej diplomacie Johnson: Zatiaľ nie je scenár pre prípad ďalšieho chemického útoku

15.04.2018 12:51
Boris Johnson
Britský minister zahraničných vecí Boris Johnson. Autor: ,

Ak vláda sýrskeho prezidenta Bašára Asada opäť použije chemické zbrane, bude Británia so svojimi spojencami skúmať rôzne možnosti. V tejto chvíli ale nič naplánované nie je. V rozhovore na BBC to v nedeľu povedal britský minister zahraničia Boris Johnson.

„V súčasnosti nie je na stole žiadny návrh na ďalší úder, pretože Asadov režim vďaka bohu zatiaľ nebol tak šialený, aby spáchal ďalší útok chemickými zbraňami,“ poznamenal šéf britskej diplomacie, ktorého citovala agentúra Reuters.

Johnson patrí k podporovateľom koordinovaného vojenského úderu, ktorý Británia, USA a Francúzsko v sobotu podnikli proti Sýrii v reakcii na údajný chemický útok v povstaleckom meste Dúma pri Damasku. Ten sa stal minulý týždeň a Západ ho pripisuje sýrskej vláde.

V denníku The Daily Telegraph Johnson v sobotu okrem iného napísal, že nad použitím chemických zbraní nemožno privierať oči. Britská premiérka Theresa Mayová ale kvôli spojeneckej operácii čelí kritike opozície, ktorá sa domnieva, že predsedníčka vlády sa mala o operácii poradiť s parlamentom.

Šéf opozičných labouristov Jeremy Corbyn v nedeľu uviedol, že výklad zákonnosti útoku, ako ho v sobotu zverejnila vláda, je podľa neho sporný. Dodal, že by podporil jedine také opatrenie, ktoré by malo záštitu BR OSN. Vláda v sobotňajšom dokumente uviedla, že pre zásah v Sýrii existovali humanitárne dôvody.

#útok na Sýriu #Boris Johnson #Bašár al-Asad
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
18,99
Biely flower pot "S" žlté santíny a biele ruže

Biely flower pot "S" žlté santíny a biele ruže

33,9
Srdce farebné gerbery

Srdce farebné gerbery

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk