Nemecká prokuratúra obvinila bývalého dozorcu SS z napomáhania k vražde

16.04.2018 14:21

Nemecká prokuratúra obvinila 94-ročného bývalého príslušníka jednotiek SS a dozorcu z nacistického vyhladzovacieho tábora v Osvienčime z napomáhania k vražde.

Informovalo o tom v pondelok štátne zastupiteľstvo v Stuttgarte. Obvineným je podľa neho nemecký občan narodený v Srbsku. Súdený má byť ako mladistvý, pretože v čase inkriminovaných činov mal 19 rokov.

Muž, ktorého totožnosť štátne zastupiteľstvo nezverejnilo, údajne slúžil v Osvienčime od konca roka 1942 do začiatku roka 1943 a počas tej doby bolo do plynových komôr zaslaných odhadom 13.335 ľudí.

Podozrivý podľa prokuratúry prostredníctvom svojho právnika tvrdí, že nemal povedomie o súvislostiach a cieľoch diania v tábore, ani o podrobnostiach vraždení.

Obvinenie vychádza ako v podobných prípadoch z posledných rokov z predpokladu, že muž ako dozorca pomáhal udržať vražednú mašinériu v chode. Naposledy mal do väzenia nastúpiť „účtovník z Osvienčimu“ Oskar Gröning. V marci však zomrel. Niekoľko ďalších obvinených nemohlo absolvovať proces zo zdravotných dôvodov.

V komplexe Osvienčim-Brezinka zomrelo v rokoch 1940 až 1945 približne 1,1 milióna ľudí, z 90 percent židov.

#vražda #SS #prokuratúra #pomoc #Osvienčim #obvinenie #Nemecko #dozorca
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
64,99
Flower box biela kocka "L" červené ruže

Flower box biela kocka "L" červené ruže

38,99
Kytica Letana 13

Kytica Letana 13

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk