„Akékoľvek použitie chemických zbraní, bez ohľadu na okolnosti, je priamym porušením medzinárodných noriem Dohovoru o zákaze chemických zbraní“, upozorňuje sa vo vyhlásení. Zdôrazňuje sa v ňom tiež, že používanie jedovatých látok „predstavuje hrozbu pre nás všetkých.“
Skripaľovcov našli 4. marca v bezvedomí na lavičke v Salisbury po zasiahnutí nervovoparalytickou látkou. Britská premiérka Theresa Mayová 12. marca v parlamente vyhlásila, že Skripaľ s dcérou boli otrávení nervovoparalytickou látkou typu novičok vyvíjanou v Rusku. Moskva tieto obvinenia rozhodne odmietla a vyhlásila, že Ruská federácie svoj arzenál chemických zbraní zlikvidovala v roku 2017 pod dohľadom OPCW.
Ministri G7 však vo svojom vyhlásení zo 16. apríla podporili závery Británie, ktorá deklarovala, že je „veľmi pravdepodobné“, že zodpovednosť za incident v Salisbury nesie Rusko.
S uvedenými zisteniami Británie ohľadom druhu identifikovaného toxínu sa následne stotožnila aj OPCW, ktorá sa síce o použitej látke vo svojej záverečnej správe explicitne nezmienila, ale uviedla, že šlo o „vysoko čistú“ substanciu.
Ministri G7 vo svojom vyhlásení deklarujú, že ohľadom zodpovednosti Ruska za chemický útok zdieľajú názor Británie a súhlasia s ním. Konštatujú, že „neexistuje žiadne prijateľné alternatívne vysvetlenie“.
Juliju Skripaľovú prepustili z nemocnice 10. apríla, jej otec Sergej je podľa jej slov stále vážne chorý. Britská polícia v nedávnom vyhlásení uviedla, že aj samotná Julija „stále trpí účinkami nervovej látky použitej proti nám“.