Odvetný útok na Sýriu bol podľa Moskvy pre ňu destabilizačný

20.04.2018 18:41

Nedávne raketové útoky neprispeli k stabilite v Sýrii. Osobitnému splnomocnencovi OSN pre Sýriu Staffanovi de Misturovi to v piatok pri stretnutí v Moskve povedal ruský minister obrany Sergej Šojgu. USA s Britániou a Francúzskom v noci na 14. apríla zaútočili na objekty spájané s údajnou chemickou prevádzkou. Išlo o odvetu za útok na mesto Dúma, pri ktorom sýrsky režim 7. apríla podľa opozičných zdrojov použil chemické látky.

Zatiaľ sa ale správy o chemickom útoku nepodarilo potvrdiť; misia Organizácie pre zákaz chemických zbraní (OPCW) je v Sýrii od víkendu a má problémy sa do Dúmy dostať. Šojgu odvetnú akciu kritizoval. Podľa neho prišla v najmenej vhodnú chvíľu, totiž v čase, keď sa Sýria vracala k normálu. Útoky podľa ministra mierový proces poškodili.

De Mistura považuje za „veľmi dôležité obrátiť za chemickým útokom v Dúme stránku“. Pomôcť tomu podľa neho má práve inšpekcia OPCW v Dúme. Šojgu aj ruský minister zahraničia Sergej Lavrov mu vraj povedali, že napriek udalostiam minulého týždňa sa stále usilujú o udržanie politického procesu v Sýrii.

De Mistura tiež vyhlásil, že OSN si želá urýchliť prístup ľudí z OPCW do Dúmy. Lavrov námestník Michail Bogdanov zopakoval ruskú verziu, že prístupu tímu OPCW bránia povstalci.

Krátko pred útokom z minulého víkendu sýrska armáda ohlásila ovládnutie Východnej Ghúty pri Damasku, o ktorú sa dlho bojovalo a kde ako posledné padlo do rúk vládnych síl práve mesto Dúma.

#útok na Sýriu #Staffan de Mistura #Sergej Šojgu #duma #chemické zbrane
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
29,99
Flower box vintage kocka "S"  červené ruže

Flower box vintage kocka "S" červené ruže

17,99
Perla žlté narcisy

Perla žlté narcisy

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk