Rečníci budapeštianskej demonštrácie volali po opozičnom zomknutí

Organizátori avizovali, že ďalšie protivládne zhromaždenie bude 8. mája, v deň ustanovujúcej schôdze nového parlamentu.

22.04.2018 08:00
debata (74)

Jednotné opozičné zomknutie, aktivity občianskej sféry a okamžité konanie v záujme zbavenia moci vlády premiéra Viktora Orbána požadovali rečníci sobotňajšieho protestného zhromaždenia, ktorého sa zúčastnili desaťtisíce Maďarov.

Podľa agentúry MTI pochod z Kosstuhovho námestia na Cestu slobodnej tlače (Szabad sajtó útja) pod názvom „2.0 My sme väčšina – ďalšia demonštrácia za demokraciu“, bol pokračovaním protivládnej demonštrácie z minulej soboty.

Rečníci konštatovali, že Orbánova vláda sa drží moci vďaka tomu, že šíri v spoločnosti strach, preto požadovali, aby vláda prestala šíriť nenávistnú kampaň a klamstvá. Maďarsko podľa nich potrebuje namiesto nenávisti solidaritu, a namiesto rozkolu obnovenie jednoty. Nedávno zvolený nový nezávislý primátor mesta Hódmezővásárhely Péter Márky-Zay vládu bloku Fidesz-KDNP, ktorá v parlamentných voľbách 8. apríla získala dvojtretinovú väčšinu, označil za „represívny režim“.

Dejiny podľa jeho slov potvrdili, že žiadny takýto režim netrvá naveky. „Súčasný systém v Maďarsku nie je demokratickým systémom. Potvrdila to vo svojej správe o voľbách aj Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE). Mediálna prevaha vládneho bloku a ním kreovaný volebný systém sú podľa OBSE nespravodlivé,“ citoval slová Márkyho-Zaya spravodajský server napi.hu.

Protestný pochod, ktorý podporili všetky opozičné parlamentné strany i strana Momentum, sa po 21.00 h skončil bez incidentov. Viacero skupín ľudí zostalo na budapeštianskych uliciach.

74 debata chyba
Viac na túto tému: #Maďarsko #Budapešť #demonštrácia