Exprezidenta USA Busha staršieho hospitalizovali

Bývalého amerického prezidenta Georgea H.W. Busha hospitalizovali pre infekciu v nemocnici v Houstone. K hospitalizácii došlo v nedeľu ráno - krátko po tom, ako sa exprezident zúčastnil na pohrebe svojej manželky Barbary, oznámil v utorok Bushov hovorca Jim McGrath.

24.04.2018 06:21
bush, pohreb Foto: ,
Amerického exprezidenta Georgea Busha staršieho (vľavo) hospitalizovali v houstonskej nemocnici krátko po pohrebe jeho manželky.
debata

Hovorca na sociálnej sieti Twitter uviedol, že 93-ročný George Bush starší „reaguje na liečbu a vyzerá, že sa zotavuje“. Dodal, že prezidenta prijali v Houstonskej metodistickej nemocnici po tom, ako sa mu bližšie nespresnená infekcia rozšírila do krvného obehu.

Jeho manželka Barbara Bushová trpela viacerými vážnymi ochoreniami a zomrela 17. apríla vo veku 92 rokov vo svojom dome v Houstone po tom, ako odmietla ďalšiu liečbu. Za svojho manžela bola vydatá 73 rokov. Bola zároveň jednou z dvoch prvých dám USA, ktoré sa stali zároveň aj matkou prezidenta.

Posledná rozlúčka s ňou sa konala v sobotu v Kostole sv. Martina v Houstone, kde sa manželia Bushovci pravidelne zúčastňovali na bohoslužbách episkopálnej cirkvi. Na obrade sa okrem jej manžela zúčastnili aj traja ďalší bývalí americkí prezidenti so svojimi manželkami – jej syn George W. Bush, ďalej Bill Clinton a Barack Obama a tiež súčasná prvá dáma Melanie Trumpová.

George Bush starší trpí formou Parkinsonovej choroby, v dôsledku ktorej sa pohybuje pomocou invalidného vozíka či motorizovanej kolobežky. V ostaných rokoch ho viackrát hospitalizovali pre problémy s dýchaním. Vlani v apríli strávil v Houstonskej metodistickej nemocnici dva týždne, pričom sa liečil z mierneho zápalu pľúc a chronickej bronchitídy. V rovnakej nemocnici ho pre zápal pľúc ošetrovali už aj vlani v januári.

George H. W. Bush bol šéfom Bieleho domu v rokoch 1989–1993. V súčasnosti je najstarším žijúcim bývalým prezidentom USA. Bush je zároveň otcom neskoršieho amerického prezidenta Georgea W. Busha (2001–2009).

debata chyba
Viac na túto tému: #George Bush starší #George H.W. Bush #Barbara Bushová