Sýria: Dve tváre jednej pomoci Sýrii

Nie je Sýrčan ako Sýrčan. Aspoň podľa niektorých v USA. Aj v prípade Sýrie sa totiž potvrdzuje, že ak dvaja robia to isté, nemusí to byť to isté. Napríklad v prípade Washingtonu a Berlína a ich pomoci už sedem rokov ťažko skúšaným Sýrčanom.

26.04.2018 10:00
Sýria OPCW misia OSN odklad Dúma Foto: ,
Sýrske úrady rozdávajú chlieb, zeleninu a cestoviny obyvateľom sýrskeho mesta Dúmá, ktoré bolo údajne vystavené útoku chemickými zbraňami.
debata (11)

„Nesmieme nechať napospas osudu ľudí v Sýrii,“ vyhlásil Haiko Maas, šéf nemeckej diplomacie na jednej zo sociálnych sietí. Urobil tak v súvislosti s plánom Berlína venovať jednu miliardu eur ako doplnenie už existujúcej humanitárnej pomoci Sýrii. Nemci pritom už s rovnakým cieľom iba nedávno adresovali Medzinárodnému výboru Červeného kríža (ICRC) 10 miliónov eur na pomoc obyvateľom východnej Ghúty, ktorí sa v noci na 14. apríla stali rovnako ako v sýrskej Dúme terčom „trestnej“ výpravy „trojky“ USA, Británie a Francúzka. Zámienkou bolo dodnes nikým nedokázané použitie chemických zbraní vládnymi jednotkami.

V USA majú na rozdiel od Berlína iné plány. Konečným cieľom je zvrhnutie prezidenta Bašára Asada a jeho vlády. Najnovšie postoj k humanitárnej pomoci Sýrčanom demonštrovala dolná komora Kongresu USA. Schvália návrh zákona, podľa ktorého Washington bude síce pomáhať, ale nie obyvateľom, ktorí žijú na území pod kontrolou Damasku. Vzhľadom na to, že kontroluje drvivú časť štátu, nebude to pre amerických daňových poplatníkov veľká záťaž.

„Politika USA obsahuje pomoc v záujme rýchlej obnovy, rekonštrukcie alebo stabilizácie v Sýrii. Bude adresovaná demokratickej Sýrii alebo v Sýrii na území, ktoré nekontroluje sýrska vládna moc vedená Bašárom Asadom alebo s ním spolupracujúce sily,“ citujú agentúry z obsahu návrhu dokumentu, podľa ktorého tak nie je Sýrčan ako Sýrčan.

Naďalej vraj pritom zostáva v platnosti Američanmi proklamovaná humanitárna pomoc Sýrii. Až po tom, čo prezident Donald Trump „zdôvodní jej potrebu pred profilovými výbormi Kongresu a poskytne im dôkazy o zastavení útokov na civilistov a civilnú infraštruktúru zo strany vládnych jednotiek“. Zároveň prezident musí „dodať“ aj overiteľné dôkazy o prepustení všetkých politických väzňov. Ďalšou „požiadavkou“ je „organizovanie procesu slobodných a čestných volieb, ako aj zastavenie vývoja a rozmiestňovania balistických rakiet, ako aj rakiet s plochou dráhou letu“.

V tejto súvislosti viacerí politológovia pripomínajú slová Trumpa, podľa ktorých si naďalej želá stiahnutie amerických vojakov zo Sýrie a zároveň chce „zanechať v tejto blízkovýchodnej krajine jasný a trvalý odkaz“. Najnovšie sa o tom zmienil na spoločnej tlačovej besede s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom v rámci terajšej oficiálnej návštevy vo Washingtone. Na rozdiel od postoja USA sa v Bruseli na dvojdňovej darcovskej konferencii EÚ a OSN, za účasti asi 80 krajín, rokuje o konkrétnej finančnej pomoci Sýrčanom. Celkovo by malo ísť až o 5,6 miliardy eur.

© Autorské práva vyhradené

11 debata chyba
Viac na túto tému: #Nemecko #Rusko #USA #Sýria #humanitárna pomoc #vojna v Sýrii