V Rwande objavili štyri masové hroby zrejme z obdobia genocídy, bolo v nich 200 tiel

26.04.2018 09:36

V Rwande objavili štyri masové hroby, ktoré zrejme pochádzajú z obdobia genocídy v roku 1994. Hroby sa nachádzajú v okrese Gasabo neďaleko rwandskej metropoly a odborníci z nich vybrali okolo 200 tiel.

Z oblasti počas masakrov pred 24 rokmi zmizlo asi 3-tisíc ľudí, miestni obyvatelia sa preto domnievajú, že práve ich pozostatky ležia v týchto hroboch, uviedla BBC.

Tragédia v Rwande býva označovaná za poslednú genocídu v 20. storočí. Vraždenie vypuklo zo 6. na 7. apríla 1994 a skončilo sa 18. júla toho istého roku. Za tento krátky čas zmasakrovali extrémistickí Hutuovia okolo 800-tisíc Tutsiov a umiernených Hutuov, zhruba 2,7 milióna ľudí potom muselo utiecť zo svojich domovov.

Hroby objavili dva týždne po tom, čo sa v krajine uskutočnili spomienkové akcie pripomínajúce výročie tragických udalostí. Na miesto, kde sa nachádzajú, upozornila žena, ktorá údajne kedysi videla, ako do vyhĺbených dier hádzali telá. Aby sa k hrobom dostali, bolo potrebné strhnúť niekoľko domov. Telá boli totiž uložená pod nimi.

Na miesto ihneď dorazili aj príbuzní obetí genocídy, ktorí sa stále snažia nájsť pozostatky svojich blízkych. „Mám informáciu, že mojich rodičov zabili a hodili do jedného z týchto masových hrobov. Tak som dorazila a dúfam, že budem môcť identifikovať oblečenie, ktoré mali vtedy na sebe,“ povedala rwandskému denníku News Day Isabelle Uwimanaová, ktorá je jednou z preživších. „Chcela by som si byť istá, že sú tu, a usporiadať im dôstojný pohreb,“ dodala.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#objav #genocída #Rwanda #masové hroby
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku