Rozsudok v prípade odvolania sa Karadžiča padne koncom tohto roka

26.04.2018 09:57

Verdikt druhej inštancie v procese s bývalým bosnianskosrbským prezidentom Radovanom Karadžičom sa očakáva ku koncu tohto roka.

Podľa spravodajského servera Balkaninsight.com to v stredu uviedol predseda Mechanizmu OSN pre medzinárodné trestné tribunály (MICT) v Haagu Theodor Meron. Podľa neho je zámerom súdu uzavrieť prípad Karadžič do konca roka 2018.

Medzinárodný trestný tribunál pre bývalú Juhosláviu (ICTY) uznal v marci 2016 Karadžiča za vinného z genocídy v Srebrenici, z prenasledovania bosnianskych Moslimov a Chorvátov v Bosne a Hercegovine, z terorizovania obyvateľov Sarajeva a z toho, že bral príslušníkov mierových síl OSN za rukojemníkov. Odsúdený bol na 40 rokov väzenia.

Karadžičov verdikt z roku 2016.

Karadžič sa však proti tomuto verdiktu tento týždeň odvolal. Požaduje zrušenie rozsudku, že je vinný z genocídy, ako aj nariadenie nového procesu. V prvý deň odvolacieho súdneho konania uviedol, že proces v rámci ICTY bol nespravodlivý a fakty boli nesprávne.

Prokurátorka OSN medzitým vyzvala v utorok sudcov päťčlenného odvolacieho panelu v holandskom Haagu, aby ho odsúdili aj v druhom prípade genocídy a zvýšili mu 40-ročný trest odňatia slobody na doživotie.

Karadžič je zadržaný od roku 2008, keď ho srbské úrady vydali do Haagu.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#súd #odvolanie #zločin #Bosna a Hercegovina #genocída #Radovan Karadžič #verdikt
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku