Litva aj Ukrajina kritizujú Nord Stream 2: Plynovod zvýši závislosť na Rusku

26.04.2018 17:14
rúra, plyn
Výstavba plynovodu Nord Stream 2. Autor:

Ministri energetiky Litvy a Ukrajiny Zygimantas Vaiciunas a Igor Nassalik v spoločnom vyhlásení prijatom vo štvrtok kritizovali pripravovanú výstavbu plynovodu Severný prúd 2 (Nord Stream) z Ruska cez Baltik do Nemecka.

V dokumente sa uvádza, že „Severný prúd 2 zvýši energetickú závislosť EÚ od Rusku, čo mu umožní systematicky zvyšovať vplyv na európsky energetický sektor".

„Aj Litva aj Ukrajina zažili, čo takáto energetická závislosť znamená a akú cenu má pre štát a spotrebiteľov. Plynovod Nord Stream 2 ohrozuje nielen základné ciele, ale predovšetkým solidaritu medzi členmi EÚ,“ pripomína sa vo vyhlásení .

Plynovodom Severný prúd 2 má od konca roku 2019 prúdiť ruský plyn cez Baltik do strednej a západnej Európy. Súhlas na jeho výstavbu už dali úrady Nemecka a Fínska. Rovnaký krok sa očakáva ešte od Švédska a Dánska.

Nemecká spolková vláda však plynovod pokladá za čisto ekonomický projekt.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Nemecko #Rusko #plyn #energetika #Litva #Ukrajina #Nord Stream 2
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku