Alžírsko očakáva po uzatvorení európskych hraníc veľké množstvo migrantov

27.04.2018 16:35
Líbya, utečenci
Ilustračné foto. Autor: ,

Alžírsko sa pripravuje na veľké množstvo nelegálnych migrantov, ktorí budú prichádzať z krajín subsaharskej Afriky po tom, ako im dohoda EÚ s Tureckom sťažila dosiahnutie európskeho kontinentu. Informovala tom v piatok agentúra Reuters.

Brusel sa v roku 2016 dohodol s Ankarou na uzatvorení morskej migračnej trasy na grécke ostrovy, pričom ešte v roku 2015 ňou prešiel takmer milión migrantov.

Námorné trasy pre prevádzačov uzavrela aj Líbya výmenou za sľúbené dotácie z EÚ na výcvik a techniku tamojším pobrežným hliadkam. Taliansko pomáha pobrežným zložkám takisto v Tunisku.

„Momentálne máme desaťtisíce (ilegálnych migrantov), ale v blízkej budúcnosti po tom, ako Európa uzavrela hranice, budeme môcť hovoriť o státisícoch,“ povedal novinárom Hásim Kasímí, predstaviteľ alžírskeho ministerstva vnútra pre záležitosti ilegálnej migrácie.

„Riešením nie je zatvoriť z jednej strany hranice a nechať ľudí na druhej strane zomierať,“ pokračoval. „Alžírsko rastúci počet ilegálnych migrantov veľmi znepokojuje.“

Alžírsko zdieľa s Mali a Nigerom 2500 kilometrov dlhé hranice. V uplynulých rokoch musel Alžír investovať 20 miliónov dolárov na zvládnutie prílevu migrantov z regiónu afrického Sahelu, sužovaného vojnou, nestabilitou a chudobou.

Predstaviteľ alžírskeho ministerstva v tejto súvislosti odmietol obvinenia medzinárodných ľudskoprávnych organizácií Human Rights Watch a Amnesty International o neľudských deportáciách migrantov.

#turecko #migranti #Európska únia #Alžírsko
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
64,99
Flower box červená kocka "L" červené ruže

Flower box červená kocka "L" červené ruže

33,99
Elite červené ruže

Elite červené ruže

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk