Ukrajinská polícia vyšetruje útok na Rómov v Kyjeve, najprv ho spochybňovala

Ukrajinská polícia začala s týždňovým oneskorením vyšetrovať útok skupiny militantných krajných pravičiarov na Rómov v ukrajinskej metropole Kyjev, o ktorom najskôr tvrdila, že nijako nevybočoval z právneho rámca.

28.04.2018 17:10
debata (6)

V noci z piatka na sobotu minulého týždňa zaútočila skupina približne desiatich členov krajne pravicového zoskupenia C14 na Rómov, ktorí táborili v prírode na kopci Lysa Hora v Kyjeve. Útočníci hádzali na rómskych mužov, ženy aj deti kamene a striekali na nich slzný plyn.

Jeden z príslušníkov C14 Serhij Mazur zverejnil vzápätí na Facebooku fotografiu, na ktorej ďalší člen organizácie stojí pri horiacom rómskom stane. Šéf kyjevskej polície Andrij Kryščenko v prvej reakcii na túto fotografiu vyhlásil, že útočníci podpálili „iba smetie“, a že žiadne rómske organizácie mu nehlásili nijaké narušenie verejného poriadku, takže nie je čo vyšetrovať.

Polícia sa zobudila až po tom, ako sa na sociálnych sieťach objavilo 40-sekundové video, ktoré dokumentuje, s akou brutalitou krajní pravičiari na Rómov útočili. Kyjevská polícia uznala, že toto video je už dostatočným dôvodom na začatie vyšetrovania, píše webstránka Slobodnej Európy.

6 debata chyba
Viac na túto tému: #Rómovia #rasizmus #Kyjev #rasová nenávisť #Ukrajina #xenofóbia