Talianske Hnutie piatich hviezd vyzýva na nové voľby

Taliani by mali ísť v júni opäť k hlasovacím urnám, aby sa vyriešila patová politická situácia po marcových parlamentných voľbách. Vyhlásil to v pondelok na Facebooku líder protisystémového Hnutia piatich hviezd (M5S) Luigi Di Maio.

30.04.2018 15:34
Taliansko, líder, Hnutie piatich hviezd Foto:
Líder Hnutia piatich hviezd Luigi Di Maio.
debata

„Pre mňa iné riešenie nie je – musíme ísť čo najskôr opäť voliť,“ uviedol vo videu.

Oslovil tiež lídra konzervatívneho bloku Mattea Salviniho, aby obaja spolu vyzvali prezidenta Sergia Mattarellu na okamžité rozpustenie parlamentu, čo by umožnilo konanie volieb v júni.

Agentúra DPA v pondelok informovala o tom, že bývalý predseda stredoľavicovej Demokratickej strany (PD) Matteo Renzi označil dohodu medzi jeho stranou a M5S za nemožnú. „Renzi povedal Hnutiu piatich hviezd nie,“ napísal na titulnej strane denník Corriere della Sera. V nedeľnom rozhovore televíznom rozhovore, prvom po svojom odstúpení z postu šéfa PD, Renzi povedal, že politika M5S nie je kompatibilná s politikou jeho strany.

Parlamentné voľby v Taliansku zo 4. marca priniesli najväčší úspech populistickému M5S a stredopravicovej koalícii, ktorej súčasťou je euroskeptická Liga Severu a strana expremiéra Silvia Berlusconiho, ani jeden subjekt však nezískal v parlamente absolútnu väčšinu. Líder M5S Luigi Di Maio odmietol byť súčasťou vlády, v ktorej by bol aj Berlusconi.

debata chyba
Viac na túto tému: #Hnutie piatich hviezd #parlamentné voľby v Taliansku #Luigi Di Maio
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy