„Americké sily v Kórei sú záležitosťou spojenectva Južnej Kórey a USA. Nemajú nič spoločné s podpísaním mierovej zmluvy,“ uviedol Mun Če-in ústami svojho hovorcu. Vyjadril sa tak krátko po tom, ako jeden z jeho osobitných poradcov naznačil možnosť stiahnutia amerických vojakov.
Lídri Severnej a Južnej Kórey sa v piatok stretli na historickom summite v demilitarizovanej zóne medzi oboma krajinami, kde ohlásili kroky smerujúce k oficiálnemu ukončeniu kórejskej vojny a zbaveniu Kórejského polostrova jadrových zbraní.
Washington má rozmiestnených svojich vojakov v Južnej Kórei od konca kórejskej vojny v roku 1953. Vojna sa skončila iba prímerím, čo znamená, že obe Kórey sú technicky stále vo vojne. V súčasnosti je v Južnej Kórei približne 28 500 amerických vojakov.
Pchjongjang dlhodobo požadoval stiahnutie amerických síl z Južnej Kórey, ktoré obviňoval z toho, že sú predsunutým tímom pre možnú inváziu do Severnej Kórey, pripomína agentúra Jonhap. Severokórejský vodca Kim Čong-un túto záležitosť počas minulotýždňoveho summitu nespomenul.