WHO bije na poplach: znečistené ovzdušie ročne zabije sedem miliónov ľudí

02.05.2018 13:59
ovzdušie, znečistenie, india, dillí
Ľudia si robia selfie pred vojnovým pamätníkom počas smogom zamoreného rána v indickom Dillí. Autor: ,

Sedem miliónov ľudí na celom svete ďalej každoročne umiera v dôsledku znečistenia ovzdušia. Vo svojej novej správe to uvádza Svetová zdravotnícka organizácia (WHO), podľa ktorej sa tento údaj za posledných šesť rokov prakticky nezmenil.

Vo vyspelých krajinách sa kvalita ovzdušia podľa WHO síce zlepšuje, v mnohých rozvojových štátoch je ale naopak situácia čím ďalej tým horšia. Najviac znečistenými mestami sú indická metropoly Dillí a egyptské hlavné mesto Káhira, nasledujú bangladéšska metropola Dháka, Bombaj v Indii a čínske hlavné mesto Peking.

Deväť z desiatich ľudí na planéte dýcha znečistený, či priamo veľmi nebezpečný vzduch. Hladina kontaminácie silne závisí od finančných možností vlád v príslušných krajinách a na ich ochote proti znečisteniu ovzdušia bojovať, poznamenala WHO. Viac ako 90 percent úmrtí, ku ktorým prispieva znečistenie ovzdušia, pripadá na krajiny s nízkymi alebo strednými príjmami, predovšetkým v Ázii a v Afrike.

Najhoršie na tom sú Dillí a Káhira

Správa uvádza, že medzi rokmi 2010 a 2016 klesla koncentrácia prachových častíc menších ako desať mikrometrov (PM 10) a častíc menších ako 2,5 mikrometra (PM 2,5) vo viac ako 57 percentách amerických miest a vo viac ako 61 percentách miest v Európe.

V ďalších regiónoch je trend opačný. Najrýchlejšie znečistenia ovzdušia rastie v južnej a juhovýchodnej Ázii a na Blízkom východe. Zďaleka najhoršie na tom sú Dillí a Káhira, kde priemerná hustota prachových častíc menších ako desať mikrometrov presahuje viac ako desaťkrát bezpečnú hladinu stanovenú WHO. Dháka, Bombaj a Peking túto hodnotu prekračujú päťnásobne.

Čína robí pokroky, India budí obavy

Riaditeľka odboru verejného zdravia WHO Maria Neiraová napriek tomu Čínu za boj proti smogu v posledných rokoch pochválila. „Čínska vláda vyhlásila vojnu znečistenia ovzdušia a urobila v tomto smere veľký pokrok. Boli by sme radi, keby sme teraz videli rovnaký postup aj v Indii, ktorá budí veľmi veľké obavy,“ povedala Neiraová.

Spomínaný polietavý prach obsahuje škodliviny ako sú sulfáty, nitráty a oxid uhoľnatý. Preniká hlboko do pľúc a kardiovaskulárneho systému, čím vážne ohrozuje ľudské zdravie. Zhruba štvrtina úmrtí na zlyhanie srdca, mozgovú mŕtvicu a rakovinu pľúc môže byť pripísaná znečisteniu ovzdušia, píše v správe WHO.

Znečistenie vnútorného ovzdušia sa podieľa na 3,8 milióna úmrtí ročne. Prispieva k tomu fakt, že rodiny v chudobných krajinách používajú na varenie a vykurovanie drevo, uhlie a petrolej. Vonkajšie ovzdušie znečisťujú prevažne emisie z priemyselných podnikov a dopravy.

#WHO #ovzdušie #znečistenie ovzdušia #Svetová zdravotnícka organizácia #kvalita ovzdušia
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku