Pompeo: KĽDR musí bezodkladne zničiť jadrové zbrane

02.05.2018 18:41

Severná Kórea sa musí zaviazať k okamžitej likvidácii zbraní hromadného ničenia, ktoré má vo svojom arzenáli. Uviedol to nový americký minister zahraničia Mike Pompeo počas prejavu pri uvedení do úradu. Výsledok súčasných snáh o denuklearizáciu Kórejského polostrova, o ktoré minulý týždeň rokovali vodcovia oboch Kóreí, je podľa Pompea neistý.

„Chceme dosiahnuť trvalú, overiteľnú a nezvratnú likvidáciu severokórejského programu zbraní hromadného ničenia a urobiť tak bezodkladne,“ vyhlásil podľa agentúry Reuters Pompeo počas ceremoniálu v sídle úradu, kde bol prítomný aj prezident Donald Trump.

Vodca KĽDR Kim Čong-un a juhokórejský prezident Mun Če-in sa počas rokovaní v demilitarizovanej zóne pri hraniciach dohodli na množstve ústretových krokov, medzi ktorými bol aj záväzok spoločne pracovať na úplnom odstránení jadrových zbraní z polostrova. Pompeo vyhlásil, že táto snaha je v „počiatočnej fáze“ a čo prinesie, nie je známe.

Trump by sa mal v horizonte mesiaca zísť s Kimom na doteraz nešpecifikovanom mieste. Jadrové zbrane KĽDR sú pritom očakávaným zásadným témou schôdzky.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Kim Čong-un #Donald Trump #Mike Pompeo #severokórejská kríza #denuklearizácia
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku