Turecká prokuratúra žiada doživotné tresty pre vodcov prevratu

Turecká prokuratúra požiadala v stredu o doživotné tresty pre viac ako 200 ľudí vrátane bývalých generálov, ktorí sú obvinení z toho, že boli vodcami neúspešného vojenského prevratu v roku 2016. Informovala o tom turecká štátna tlačová agentúra Anadolu.

09.05.2018 16:11
zatknutie, Turecko, vodca prevratu, bývalý... Foto:
Turecká polícia zatýka bývalého veliteľa tureckých vzdušných síl Akina Oztürka.
debata
Prokuratúra žiada doživotie napríklad pre bývalého veliteľa tureckých vzdušných síl Akina Oztürka a ďalších údajných vodcov prevratu. Podozrivých súdia pre obvinenia z protištátnych zločinov, vedenia ozbrojenej teroristickej skupiny, pokusu o atentát na prezidenta a zo smrti 249 ľudí.

Proces je jedným z viacerých, ktoré sa v Turecku vedú v súvislosti s pokusom o prevrat. Ten podľa vlády vykonali stúpenci duchovného Fethullaha Gülena žijúceho v exile v USA, ktorý účasť na pokuse o prevrat popiera, pripomína agentúra AP.

Z marcových údajov OSN vyplývalo, že v Turecku od pokusu o prevrat zadržali už 160.000 ľudí a prepustili z práce približne rovnaký počet zamestnancov štátnej správy. Viac ako 50.000 zo zadržaných osôb oficiálne obvinili a umiestnili do väzby počas procesov s nimi.

debata chyba
Viac na túto tému: #doživotie #turecká prokuratúra #vojenský prevrat