Trump ďakoval Kimovi za prepustenie trojice Američanov

, 10.05.2018 06:47, aktualizované: 09:41
Mike pompeo KĽDR severná kórea
Amerického ministra zahraničných vecí Mikea Pompea privítali po príchode do Pchjongjangu severokórejskí predstavitelia. Pompeo zabezpečil prepustenie troch amerických väzňov pred plánovaným summitom medzi severokórejským lídrom Kim Čong-unom a prezidentom Donaldom Trumpom. Autor: ,

Trojica Američanov prepustených Severnou Kóreou dorazila do Spojených štátov spoločne so šéfom americkej diplomacie Mikom Pompeom. Na základni Andrews v blízkosti Washingtonu ich privítal prezident Donald Trump s manželkou Melaniou.

Šéf Bieleho domu potvrdil, že Pompeo dohodol termín a miesto jeho stretnutia s vodcom KĽDR Kim Čong-unom, podrobnosti však neoznámil.

„Sú to skvelí ľudia a toto je pre nich významný okamih … Radi by sme poďakovali Kim Čong-unovi,“ vyhlásil Trump po prílete trojice, ktorú podľa neho prepustili vďaka zlepšovaniu vzájomných vzťahov, ktorého cieľom je podľa Trumpa Kórejský polostrov bez jadrových zbraní .

Americké ministerstvo zahraničných vecí zverejnilo vyhlásenie troch amerických väzňov, prepustených Severnou Kóreou, prostredníctvom ktorého vyjadrili svoje „hlboké ocenenie“ vláde Spojených štátov, prezidentovi Donaldovi Trumpovi, ministrovi zahraničia Mikeovi Pompeovi a Američanom za návrat domov.

Vyhlásenie citované agentúrou AP zverejnilo americké ministerstvo zahraničných vecí v stredu popoludní miestneho času krátko po tom, ako sa lietadlo s mužmi zastavilo na dotankovanie na americkom území Aljašky.

„Radi by sme vyjadrili hlboké ocenenie vláde Spojených štátov, prezidentovi Trumpovi, ministrovi Pompeovi a Američanom za to, že nás priviedli domov,“ uviedli vo vyhlásení. „Ďakujeme Bohu, a všetkým našim rodinám a priateľom, ktorí sa modlili za nás a za náš návrat.“

Muži sa vrátili do Spojených štátov spolu s americkým ministrom zahraničných vecí Mikeom Pompeom, ktorý bol v KĽDR na pracovnej návšteve. S prepustenými Američanmi by sa mal Trump stretnúť na Andrewsovej vojenskej základni ležiacej neďaleko Washingtonu, kde majú pristáť vo štvrtok okolo 02.00 h miestneho času (08.00 h SELČ).

Prepustenými Američanmi sú misionár Kim Dong-chul a tiež Kim Sang-duk a Kim Hak-song, ktorí nejaký čas prednášali v KĽDR na pchjongjangskej technickej univerzite. Trojicu Američanov uväznili severokórejské úrady v rokoch 2016 a 2017.

#USA #Mike Pompeo #KĽDR
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
31,99
Perla farebné tulipány a gerbery

Perla farebné tulipány a gerbery

28,99
Sweet ružové ruže a karafiáty

Sweet ružové ruže a karafiáty

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk