Šéf Bieleho domu potvrdil, že Pompeo dohodol termín a miesto jeho stretnutia s vodcom KĽDR Kim Čong-unom, podrobnosti však neoznámil.
„Sú to skvelí ľudia a toto je pre nich významný okamih … Radi by sme poďakovali Kim Čong-unovi,“ vyhlásil Trump po prílete trojice, ktorú podľa neho prepustili vďaka zlepšovaniu vzájomných vzťahov, ktorého cieľom je podľa Trumpa Kórejský polostrov bez jadrových zbraní .
Americké ministerstvo zahraničných vecí zverejnilo vyhlásenie troch amerických väzňov, prepustených Severnou Kóreou, prostredníctvom ktorého vyjadrili svoje „hlboké ocenenie“ vláde Spojených štátov, prezidentovi Donaldovi Trumpovi, ministrovi zahraničia Mikeovi Pompeovi a Američanom za návrat domov.
Vyhlásenie citované agentúrou AP zverejnilo americké ministerstvo zahraničných vecí v stredu popoludní miestneho času krátko po tom, ako sa lietadlo s mužmi zastavilo na dotankovanie na americkom území Aljašky.
„Radi by sme vyjadrili hlboké ocenenie vláde Spojených štátov, prezidentovi Trumpovi, ministrovi Pompeovi a Američanom za to, že nás priviedli domov,“ uviedli vo vyhlásení. „Ďakujeme Bohu, a všetkým našim rodinám a priateľom, ktorí sa modlili za nás a za náš návrat.“
Muži sa vrátili do Spojených štátov spolu s americkým ministrom zahraničných vecí Mikeom Pompeom, ktorý bol v KĽDR na pracovnej návšteve. S prepustenými Američanmi by sa mal Trump stretnúť na Andrewsovej vojenskej základni ležiacej neďaleko Washingtonu, kde majú pristáť vo štvrtok okolo 02.00 h miestneho času (08.00 h SELČ).
Prepustenými Američanmi sú misionár Kim Dong-chul a tiež Kim Sang-duk a Kim Hak-song, ktorí nejaký čas prednášali v KĽDR na pchjongjangskej technickej univerzite. Trojicu Američanov uväznili severokórejské úrady v rokoch 2016 a 2017.