104-ročný vedec Goodall zomrel po asistovanej samovražde

Vo veku 104 rokov vo švajčiarskom Bazileji zomrel pri asistovanej samovražde austrálsky vedec David Goodall.

10.05.2018 13:47
Švajčiarsko, Austrália, vedec, eutanázia, David... Foto:
David Goodall, 104-ročný austrálsky ekológ, ktorý pricestoval do Švajčiarska, aby dobrovoľne ukončil svoj život počas tlačovej konferencie v Bazileji 9. mája 2018.
debata

Pomocou infúznej kanyly si do žily sám vpravil smrtiaci liek Nembutal, informoval na twitteri austrálsky zástanca eutanázie Philip Nitschke. Goodall už skôr vyhlásil, že chce svojím krokom prispieť k zmene zákonov v Austrálii, kde je asistovaná samovražda nezákonná.

„Dnes o 12:30 (10. mája) profesor David Goodall vo veku 104 rokov pokojne zomrel (na klinike) Life Cycle v Bazileji vo Švajčiarsku na následky infúzie Nembutal,“ uviedol na twitteri Nitschke, zakladateľ organizácie Exit International. Nembutal je jeden z obchodných názvov barbiturátov pentobarbital, ktorý sa vo vyšších dávkach používa pri asistovanej samovražde napríklad aj v USA. Podľa švajčiarskeho serveru 20 Minuten zomrel Goodall v rodinnom kruhu. Krátko pred smrťou sa svojimi blízkymi obedoval smaženú rybu s hranolčekmi a kus tvarohovej torty.

Dopoludnia strávil botanik a ekológ Goodall v záhradách bazilejskej univerzity. Skleníky si prezeral v sprievode svojich vnúčat, ktorá za ním prišli z Austrálie. Už skôr Goodall povedal, že žiadny z jeho blízkych sa ho nepokúšal od rozhodnutia ukončiť dobrovoľne svoj život odradiť.

Nechcel už viac žiť

„Nechcem už ďalej žiť. Strácam zrak i sluch,“ povedal Goodall na stredajšej tlačovej konferencii, na ktorú si obliekol tričko s nápisom Ageing disgracefully (Starnúci nedôstojne). Vyjadril tiež nádej, že jeho krok prispeje k zmene prístupu k eutanázii, predovšetkým v jeho austrálskej vlasti.

V reakcii otázku, či si želá pri umieraní počúvať nejakú hudbu, zaspieval 104-ročný Austrálčan v stredu bezchybnou nemčinou časť Ódy na radosť zhudobnenú Ludwigom van Beethovenom. Na otázku, čo mu bude chýbať, odpovedal, že výlety do austrálskeho vnútrozemia, ktoré však kvôli svojmu zdravotnému stavu už rovnako nemohol v posledných rokoch podnikať.

Goodall ešte v 102 rokoch obhájil svoju pracovnú pozíciu na univerzite v Perthe. Následne sa jeho zdravie začalo zhoršovať, aj keď ani v 104 rokoch netrpel žiadnou nevyliečiteľnou chorobou. „Ľutujem, že som sa dožil tohto veku,“ uviedol však tento rok v apríli.

Švajčiarsko je jednou z najliberálnejších krajín, pokiaľ ide o možnosť ukončiť dobrovoľne za asistencie lekárov svoj život. Vo väčšine krajín sveta je eutanázia nezákonná. Bola zakázaná aj v celej Austrálii, kým ju vlani nepovolil jeden zo šiestich austrálskych štátov, a to Viktórie. Príslušný zákon však začne platiť až od júna budúceho roka a vzťahovať sa bude len na nevyliečiteľne chorých pacientov, ktorým zostáva menej ako šesť mesiacov života.

V Európe umožňuje asistovanú samovraždu v rôznej forme okrem Švajčiarska tiež Nemecko či Švédsko. Eutanázia, kedy na rozdiel od asistovanej samovraždy smie lekár pacienta na jeho žiadosť priamo usmrtiť, je povolená v Holandsku, Belgicku a Luxembursku. V Českej republike sa eutanázia trestá ako vražda, asistovaná samovražda je trestná pre asistujúceho ako účasť na samovražde.

debata chyba
Viac na túto tému: #eutanázia #David Goodall
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy