Biely dom si podľa AFP naďalej želá inšpekcie iránskych jadrových zariadení

10.05.2018 21:57

Biely dom si želá, aby inšpekcie iránskych jadrových zariadení pokračovali napriek tomu, že Spojené štáty oznámili odstúpenie od medzinárodnej jadrovej dohody s Teheránom. Agentúre AFP to oznámil vysoko postavený americký predstaviteľ.

Washington podľa tohto zdroja očakáva, že Irán bude naďalej spolupracovať s Medzinárodnou agentúrou pre atómovú energiu (MAAE), či už dohoda bude platiť, alebo nie.

Americký prezident Donald Trump oznámil odstúpenie od dohody z roku 2015 v utorok. Podľa neho je zmluva neúčinná, lebo okrem iného nezabránila tomu, aby Teherán pokračoval v úsilí o vyrobenie jadrovej zbrane.

Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu, ktorá kontroluje plnenie dohody, ale opakovane potvrdila, že Irán doteraz svoje záväzky týkajúce sa jadrovej technológie plnil.

Jadrovú dohodu uzavrel Irán so šiestimi mocnosťami – USA, Francúzskom, Britániou, Nemeckom, Čínou a Ruskom – a s Európskou úniou. Cieľom bolo pozastaviť iránsky jadrový program výmenou za zmiernenie protiíránských sankcií. Ostatní signatári sa po utorkovom oznámení USA vyslovili za zachovanie dohody.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#USA #Irán #Donald Trump #jadrová dohoda #iránska jadrová dohoda
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku