Ak Babiša uznajú vinným v kauze Čapí hnízdo, koalícia ANO s ČSSD skončí

Koaličná dohoda medzi českými stranami ANO a ČSSD neobsahuje ustanovenie o automatickom odstúpení člena budúcej vlády, ktorý by bol odsúdený prvostupňovým súdom. Vyplýva to z princípov koaličnej spolupráce, o ktorých informoval spravodajský server Aktuálně.cz.

, 10.05.2018 23:20
Česko, Andrej Babiš Foto:
Český premiér v demisii Andrej Babiš.
debata

Sociálni demokrati pôvodne odmietali účasť vo vláde s trestne stíhanou osobou. Neskôr túto možnosť pripustili výmenou za ministerstvo vnútra.

Požiadavku, aby člen vlády v prípade prvoinštančného odsúdenia automaticky odstúpil, však dôrazne odmietol premiér v demisii Andrej Babiš. Ten je obvinený z dotačného podvodu v kauze Čapí hnízdo.

„V prípade prvoinštančného odsúdenia akéhokoľvek člena vlády, ak ten v primeranom čase od vynesenia rozsudku neodstúpi, stratí táto koaličná zmluva platnosť,“ píše sa v dokumente, z ktorého citoval server Aktuálně.cz.

Text dohody tiež neobsahuje výslovnú poistku, že hnutie ANO nebude v prípade potreby schvaľovať zákony, s ktorými by nesúhlasila ČSSD, za pomoci komunistov a SPD.

Vyjednávači ANO a ČSSD sa však dohodli na tom, že najdôležitejšie právne normy budú schvaľovať len na základe vládnych návrhov dohodnutých v rámci koalície. Táto poistka bude platiť v prípade rozpočtu, daňových, volebných a ústavných zákonov a noriem týkajúcich sa fungovania verejnoprávnych médií, ako aj obrannej a zahraničnej politiky štátu.

V prípade, ak sa obe strany nedohodnú na riešení prípadného koaličného sporu a všetkých päť ministrov z ČSSD podá demisiu, musí podať demisiu za celú vládu i premiér. Podľa dohody tak bude musieť urobiť do siedmich dní.

Šéf ČSSD Jan Hamáček vo štvrtok označil dosiahnutú koaličnú dohodu za dobrú. Zdôraznil, že ČSSD dosiahla to čo chcela: teda poistky, že ANO nebude sociálnych demokratov obchádzať.

debata chyba
Viac na túto tému: #česká vláda #Andrej Babiš #ČSSD #ANO #česká vládna kríza
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy