Aktivistov, ktorí bránili výrubu v Bielovežskom pralese, súd oslobodil

Poľský súd oslobodil environmentálnych aktivistov, ktorí sa vlani v lete snažili zabrániť rozsiahlej ťažbe dreva v Bielovežskom pralese nariadenej vládou. Informovala o tom v piatok agentúra AP.

11.05.2018 20:23
Bielovežský prales Foto: ,
Aktivisti v poľskom Bielovežskom pralese.
debata

Aktivisti sa vlani v júni priviazali k ťažkým mechanizmom a načas tak zablokovali rozsiahly výrub. Polícii a lesnej stráži sa ich podarilo z miesta vykázať, následne sa celú vec dostala na súd.

Súd na východe Poľska však vo štvrtok večer aktivistov oslobodil, pričom uviedol, že konali vo verejnom záujme. Verdikt je tak podľa AP v rozpore s postojom vlády, podľa ktorej bol rozsiahly výrub v pralese nevyhnutný pre jeho ochranu pred inváziou lykožrútov.

Európska komisia vydala ešte v apríli minulého roka odôvodnené stanovisko, v ktorom Varšavu žiadala zastaviť výrub. Na splnenie podmienok jej vtedy dala jeden mesiac. Keďže Poľsko tak neurobilo, Brusel posunul prípad pred Súdny dvor EÚ. Ten dal v apríli za pravdu EK v tom, že rozhodnutie poľských úradov o výrube bolo porušením povinností, ktoré má táto krajina na základe smerníc týkajúcich sa ochrany životného prostredia.

Bielovežský prales je najstarším a najväčším pralesom na európskom území a od roku 1979 svetovým dedičstvom UNESCO. Rozprestiera sa na ploche 150 000 hektárov na území Poľska a Bieloruska. Vznikol pred 10 000 rokmi a dlho existoval bez zásahu človeka aj vďaka tomu, že poľská šľachta si ho vyhliadla ako lovecký revír. Prales je domovom najväčšieho európskeho cicavca – zubra, ako aj ďalších približne 20 000 živočíšnych druhov.

debata chyba
Viac na túto tému: #Poľsko #výrub lesov #akvitista #Bielovežský prales