Nový arménsky premiér Pašinjan: Vzťahy Arménska a Ruska budú lepšie

12.05.2018 14:22
Arménsko, premiér, Pašinjan, zvolenie
Nový premiér Arménska, opozičný politik Nikola Pašinjan. Autor:

Vzťahy medzi Arménskom a Ruskom sa zmenia k lepšiemu, vyhlásil nový arménsky premiér Nikol Pašinjan v rozhovore pre televíziu Rossija 24.

„Vzťahy medzi Jerevanom a Moskvou sa zmenia, ale k lepšiemu, som si tým celkom istý… Chápem, že Moskva má obavy, ale verím, že po stretnutiach a rozhovoroch už obavy mať nebude. Som si istý, že arménsko-ruské vzťahy sa zlepšia,“ uviedol Pašinjan v rozhovore odvysielanom v piatok večer.

Arménsky premiér taktiež uviedol, že bilaterálne vzťahy v ekonomickej i politickej oblasti majú obrovský potenciál. „Myslím si, že vzťahy sa budú vyvíjať pozitívne,“ poznamenal.

Pašinjan zároveň zdôraznil, že „arménska zahraničnopolitická stratégia sa nezmení v dôsledku nedávnych zmien“, pretože masové protesty, ktoré viedli k odstúpeniu premiéra Serža Sarkisjana 17. apríla, nemali nič spoločné so zahraničnou politikou krajiny. „Proces vychádzal z vnútorných otázok,“ povedal Pašinjan.

Podľa agentúry TASS sa nový arménsky premiér stretne 14. mája s ruským prezidentom Vladimirom Putinom. Schôdzka sa uskutoční v ruskom čiernomorskom letovisku Soči, kde bude v tom čase zasadať Najvyššia eurázijská ekonomická rada – vrcholný orgán Eurázijskej ekonomickej únie (EEÚ).

Opozičného politika Nikola Pašinjana, ktorý viedol rozsiahle protivládne protesty z uplynulých týždňov, zvolil parlament za nového premiéra 8. mája.

Protesty v Arménsku vypukli v apríli po tom, ako dlhoročného prezidenta Serža Sarkisjana nominovali a neskôr v parlamente zvolili za premiéra. Jeho presun na posilnený post predsedu vlády kritici vnímali ako snahu predĺžiť jeho zotrvanie pri moci. Sarkisjan po niekoľkých dňoch z funkcie premiéra odstúpil pod tlakom demonštrácií, ktoré sa zamerali aj na nespokojnosť obyvateľov s chudobou a korupciou v krajine.

#Rusko #Arménsko #Nikol Pašinjan
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku