Práve na Šafářa sa odvolával český prezident Miloš Zeman, keď obhajoval svoje slová, že v Česku sa vyrábal novičok, hoci tajné služby, ministerstvo obrany aj premiér tvrdia opak. Jedovatým novičkom boli v Británii otrávení bývalý ruský dvojitý agent Sergej Skripaľ a jeho dcéra Julija. Dôvody odvolania ministerka Šafářovi nepovedala.
Keď Moskva v marci označila Česko za možný zdroj novička, Šafář médiám uviedol, že otravné látky sa v Česku vyrábajú iba na laboratórne účely a že malé množstvo vyrába aj jeho ústav. Ide však len o gramy, takže podľa vtedajšieho Šafářovho vyjadrenia nejde o výrobu, ale skôr o „laboratórnu prípravu malého množstva“ určeného na otestovanie vlastností.
O tieto slová sa pravdepodobne opiera prezident Zeman, ktorý trvá na tom, že v Česku sa novičok vyrábal. „Citoval som pána – tuším, že sa volá Šafář – čo je riaditeľ Vojenského výskumného ústavu (VVÚ), ktorý – tuším, že vo februári – publikoval správu o výrobe novička,“ povedal minulý týždeň Zeman, keď reagoval na uznesenie parlamentnej komisie, podľa ktorého sa v Česku novičok nevyrábal. Premiér Babiš označil Šafářov výrok za „nešťastný“, pripomenul portál Novinky.cz.
Iná forma novičoku
Armáda ČR vyhlásila, že v Česku sa novičok analyzoval počas laboratórnej mikrosyntézy na výskumné a ochranné účely, a to sa podľa medzinárodných zmlúv nepokladá za jeho výrobu. Po analýze bol novičok zničený.
Skripaľovcov otrávili látkou s označením A234, pritom v Česku sa testovala forma A230, ktorá má odlišné chemické zloženie.
Ruská propaganda pracuje
Zemanovo vyhlásenie z minulého týždňa využilo Rusko ako dôkaz, ktorý vyvracia obvinenie britských vyšetrovateľov, že za útokom na Skripaľa stojí Moskva. Prezidenta Zemana za jeho výroky kritizovala väčšina českých parlamentných strán s tým, že pomohol ruskej propagande, napísal portál ČT.
Komisia českej Poslaneckej snemovne pre kontrolu Vojenského spravodajstva vyzvala 10. mája prezidenta, aby dodržiaval utajovaný režim spravodajských informácií.