OPCW: V sýrskom meste Sarákib vo februári pravdepodobne použili chlór

Organizácia pre zákaz chemických zbraní (OPCW) v stredu potvrdila, že pri februárovom útoku v sýrskom meste Sarákib ležiacom v provincii Idlib bol pravdepodobne použitý chlór. Neuviedla však, ktorá zo strán konfliktu v Sýrií tento jedovatý plyn použila, informovala agentúra AP.

16.05.2018 11:47
debata (10)

Prieskumná misia OPCW dospela k záveru, že vo štvrti Talíl v Sarákibe boli 4. februára použité nádoby naplnené chlórovým plynom, ktorý sa z nich uvoľnil v dôsledku mechanického nárazu.

Experti OPCW k týmto zisteniam okrem iného dospeli po náleze nádob, u ktorých sa zistilo, že pôvodne obsahovali chlór. Ich závery sú založené aj na výpovediach svedkov a analýze vzoriek z danej lokality, ktoré potvrdili neobvyklú prítomnosť chlóru.

V miestnych zdravotníckych zariadeniach tiež krátko po incidente hospitalizovali množstvo pacientov, ktorých symptómy nasvedčovali tomu, že boli vystavení pôsobeniu chlóru alebo iných toxických chemikálií, píše sa v správe zverejnenej na webstránke OPCW.

Organizácia neuviedla, kto je za použitie chlóru v Sarákibe zodpovedný, keďže na takého hodnotenie nemá mandát.

Generálny riaditeľ OPCW Ahmet Üzümcü však v tejto súvislosti ostro odsúdil pokračujúce nasadzovanie toxických chemikálií ako zbraní, bez ohľadu na to, kto a za akých okolností tak činí. Takéto činy sú podľa neho v jasnom rozpore s medzinárodným Dohovorom o chemických zbraniach.

OPCW v súčasnosti vyšetruje aj podozrenia z nasadenia jedovatého plynu v meste Dúmá neďaleko sýrskej metropoly Damask, ku ktorému malo dôjsť 7. apríla. V tomto prípade však ešte správu nezverejnila.

10 debata chyba
Viac na túto tému: #Sýria #chemický útok #OPCW