Kosovská armáda? Ešte je priskoro, vyriešte vzťahy so Srbmi, odkazuje americký generál

16.05.2018 19:05
KFOR, Kosovo
Jednotky medzinárodnej misie KFOR v Kosove počas cvičenia v Prištine. Autor: ,

Niekdajší vrchný veliteľ síl Severoatlantickej aliancie (NATO) v Európe, americký generál vo výslužbe Wesley Clark sa počas návštevy Prištiny vyslovil proti transformácií súčasných kosovských bezpečnostných zložiek na armádu. Podľa jeho názoru ešte na to nedozrel čas, informovali v stredu tamojšie médiá.

Clark sa podľa vlastných slov domnieva, že takýto krok by sa mal urobiť až po úplnej normalizácii srbsko-kosovských vzťahov.

Americký generál sa v Prištine vyjadril aj za zotrvanie síl KFOR v Kosove, kde by mali umožniť ďalší hospodársky rozvoj, investície do ekonomiky, infraštruktúry, energetiky a ďalších odvetví, čo by Kosovo ešte zatraktívnilo pre zahraničných investorov.

Kosovský premiér Ramush Haradinaj v nedávnej minulosti opätovne nastolil otázku transformácie ozbrojených síl, ktorú by však parlament musel schváliť dvojtretinovou väčšinou hlasov. Tie v zákonodarnom zbore súčasná kosovská vláda nemá. Preto Haradinaj zvažuje prípadnú transformáciu na základe legislatívnych zmi­en.

Z Belehradu sa však už opakovane ozvalo, že vytvorenie kosovskej armády by predstavovalo ohrozenie regionálnej bezpečnosti, podobne odmietavo sa k otázke stavia aj srbská komunita v Kosove.

#NATO #Kosovo
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
64,99
Flower box biela kocka "L" červené ruže

Flower box biela kocka "L" červené ruže

38,99
Kytica Letana 13

Kytica Letana 13

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk